Opole 2005: wszystko jasne

Tomasz Krawczyk [email protected]
Transmisje z koncertów również w internecie, nareszcie jawne obrady jury i powrót kabaretu - to tylko niektóre nowości opolskiego festiwalu piosenki. Ujawnili je wczoraj w Warszawie reżyserzy z TVP. Festiwal potrwa trzy dni: od 10 do 12 czerwca. Gwiazdy będą nie tylko śpiewać, ale i poprowadzą konferansjerkę: noc kabaretową - Maciej Stuhr, koncert 80-lecia Polskiego Radia - Kayah i Artur Orzech, a premiery - Tatiana Okupnik i Maciej Orłoś. Ale na scenie znów ma nie być nazwy naszego miasta.
Transmisje z koncertów również w internecie, nareszcie jawne obrady jury i powrót kabaretu - to tylko niektóre nowości opolskiego festiwalu piosenki. Ujawnili je wczoraj w Warszawie reżyserzy z TVP. Festiwal potrwa trzy dni: od 10 do 12 czerwca. Gwiazdy będą nie tylko śpiewać, ale i poprowadzą konferansjerkę: noc kabaretową - Maciej Stuhr, koncert 80-lecia Polskiego Radia - Kayah i Artur Orzech, a premiery - Tatiana Okupnik i Maciej Orłoś. Ale na scenie znów ma nie być nazwy naszego miasta.
Transmisje w internecie, jawne obrady jury, duet Zbigniew Kurtycz - Maciej Maleńczuk. To najnowsze szczegóły opolskiego festiwalu.

Festiwal rozpoczną "Debiuty", których 10. uczestników wystąpi - co jest nowością - w opolskim amfiteatrze (Opolszczyznę będzie reprezentowała Katarzyna Piasecka z zespołem). Impreza ruszy o siedemnastej w piątek, 10 czerwca. Koncertu nie będzie można jednak zobaczyć na żywo w telewizji, TVP pokaże go dopiero tydzień później. Za to impreza będzie transmitowana w internecie! Adres serwisu to: www.itvp.pl.

- Zanim artyści wyjdą na scenę, trzy dni spędzimy w Turawie, gdzie będziemy ćwiczyć przed kamerami - powiedziała wczoraj na konferencji prasowej w Warszawie Małgorzata Kosturkiewicz, reżyserująca "Debiuty".
Również w piątek wystąpi "premierowa piętnastka" ze swymi nowymi utworami (komisja wyłoniła je spośród 150 zgłoszeń). Zaśpiewają między innymi: Monika Brodka, Brathanki, Varius Manx czy Zakopower.
- Mamy pełen przekrój muzyczny. Są piosenki etniczne, ballady, popowe, rockowe i hiphopowe - wyliczał w środę Leszek Kumański, reżyser "Premier" i "Superjedynek".

Koncert ma być dynamiczny, nowoczesny, z humorem. Jak zdradził Kumański, pomiędzy utworami będą się pojawiały rozmowy o "szołbiznesie". Poprowadzi je robert Górski, lider Kabaretu Moralnego Niepokoju.
Telewizja zaczyna właśnie prezentować "Premiery", a od 30 maja poprzez SMS-y i audiotele widzowie będą mogli na nie głosować. Zwycięzcy otrzymają Brązową, Srebrną i Złotą Premierę Publiczności. Poza tym kompozycje będą oceniało jury, a będzie w nim: Kayah, Marek Niedźwiecki z radiowej Trójki, Paweł Sztompke z PR I, Romuald Lipko z Budki Suflera.
- To będą jawne obrady - zaznaczył Kumański. - Oceniający będą publicznie podawali swoje typy.
Podczas "Premier" wystąpią z minirecitalem Wilki.
Sobotni wieczór upłynie na nutę "Superjedynek" i przy wicach "Opolskiej Nocy Kabaretowej". Zwycięzców pierwszego koncertu wyłonią telewidzowie - głosowanie potrwa do 15 maja, a podczas dwuczęściowego programu 10. laureatów odbierze statuetki "Superjedynek", których projektantką jest rzeźbiarka prof. Zofia Wolska.

- Statuetki będą wręczały bardzo znane i lubiane postacie. Pojawią się w zaskakujących konfiguracjach, prowadzone są ostatnie rozmowy - opowiadał reżyser "Superjedynek".
Podczas drugiego programu sobotniego wieczoru, czyli "Opolskiej Nocy Kabaretowej", rozśmieszać ma nas czołówka polskiej sceny. Organizatorzy mówią na razie o Jerzym Kryszaku, Wiktorze Zborowskim i Marianie Opani, Kabarecie Moralnego Niepokoju, Grzegorzu Halamie i Ani Mru Mru. Zastrzegają jednak, że lista jest jeszcze otwarta i kabaretów na pewno będzie więcej.
- Mój program będzie się wyróżniał na tle pozostałych, gdyż będzie realizowany tradycyjnie - stwierdza reżyser Mariusz Malec. - Artyści zaprezentują nowe programy, które nie są znane publiczności
Festiwal zakończy niedzielna impreza "Wielkie, Większe, Największe - 80-lecie Polskiego Radia". Będzie można usłyszeć 16 piosenek, które - zdaniem dziennikarki radiowej Marii Szabłowskiej - będą charakterystyczne dla ośmiu dziesiątek lat radia.

- Zasada jest taka, że artyści nie śpiewają swoich piosenek lub wykonują je w zmienionej wersji, czy też w zaskakującym duecie - wyjaśnia dziennikarka.
Zgodnie z tą zasada, na radiowym koncercie "Autobiografię" zaśpiewa Artur Gadowski z Irą, z utworem "Miłość ci wszystko wybaczy" zaprezentuje się Blue Cafe, a z "Białą Flagą" - Myslovitz. Poza tym Zbigniew Kurtycz na deskach amfiteatru z Maćkiem Maleńczukiem zaśpiewają "Cichą wodę".
Producent festiwalu Cezary Golędzinowski powiedział wczoraj, że - tak jak w ubiegłych latach - w scenografii raczej nie pojawi się nazwa "Opole".
PROGRAM 42. KRAJOWEGO FESTIWALU PIOSENKI POLSKIEJ W OPOLU - OPOLSKI AMFITEATR
10 czerwca (piątek)
KONCERT DEBIUTY - godz. 17.00
prowadząca: Katarzyna Dydo
KONCERT PREMIERY - cz. I - godz. 20.10
RECITAL GRUPY WILKI - godz. 21.30
KONCERT PREMIERY - cz. II - godz. 22.10
prowadzący: Tatiana Okupnik i Maciej Orłoś

11 czerwca (sobota)
SUPERJEDYNKI (cz. I) - godz. 20.10
SUPERJEDYNKI (cz. II) - godz. 21.30
prowadzący: Magdalena Różczka i Borys Szyc
OPOLSKA NOC KABARETOWA - godz. 22.40
prowadzący: Maciej Stuhr

12 czerwca (niedziela)
WIELKIE, WIĘKSZE, NAJWIĘKSZE - 80-LECIE POLSKIEGO RADIA
Część pierwsza - 20.10
Część druga - 21.20
prowadzący: Kayah i Artur Orzech

Dyrektor artystyczny: Piotr Klatt
Rzecznik: Tomasz Kammel

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska