Ciemny biznes pod latarnią

  Ciemny biznes pod latarnią

  Tomasz Gdula tgdula@nto.pl

  Nowa Trybuna Opolska

  Nowa Trybuna Opolska

  Prokuratura kończy dochodzenie w sprawie zawyżania kosztorysów przez spółkę konserwującą uliczne oświetlenie w Kędzierzynie-Koźlu.
  Od sześciu lat pieczę nad latarniami sprawuje gliwicka spółka Elmax. Pierwszą umowę w imieniu gminy podpisali ówczesny prezydent miasta Jerzy Majchrzak i jego zastępca Wiesław Fąfara - od 2002 roku prezydent.

  O tym, że Elmax wielokrotnie zawyżał wartość wykonywanych na rzecz miasta prac, łamiąc zawarty kontrakt, zawiadomił prokuraturę rybnicki przedsiębiorca branży oświetleniowej, wyrugowany z Kędzierzyna-Koźla przez Elmax.
  - Informacje od niego stały się impulsem do wszczęcia postępowania wyjaśniającego - potwierdza prokurator Dariusz Dul.
  Zarzuty wysunięte przez konkurenta Elmaksu dotyczyły zawyżania cen za godziny pracy podnośnika oraz samochodu dostawczego gliwickiej spółki. Poza tym w ciągu czterech lat Elmax wymienił ponad 2 tysiące żarówek latarniowych, gdy tymczasem w mieście jest ok. 1700 latarń, zaś jedna żarówka wystarcza na 4 do 5 lat.

  Powołani przez prokuraturę biegli badali kosztorysy, sporządzone na podstawie danych gliwickiej spółki od połowy 1999 roku. Prokuratura nie chce na razie ujawniać, które z wysuniętych przeciwko Elmaksowi i gminnym urzędnikom zarzutów się potwierdziły.
  - Kończymy sprawdzanie nieprawidłowości - mówi Dariusz Dul. - Decyzja o postawieniu zarzutów konkretnym osobom jeszcze nie zapadła.
  Ale jak poinformował nas w środę Henryk Mrozek, prokurator rejonowy w Kędzierzynie-Koźlu, jest to bardzo prawdopodobne.

  Ewentualne oskarżenie może objąć właścicieli Elmaksu oraz dwóch inspektorów Urzędu Miasta w Kędzierzynie-Koźlu. Zawyżone kosztorysy byłyby bowiem nic nie wartą makulaturą, gdyby nie zatwierdzili ich gminni urzędnicy.
  Tymczasem, wedle naszych ustaleń, skala nieprawidłowości może sięgać nawet 50 tysięcy złotych, nienależnie wypłaconych Elmaksowi przez miasto.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Warto zobaczyć

   Wideo