Na placu się ćwiczy, na ulicy zdaje

  Na placu się ćwiczy, na ulicy zdaje

  Fot. Sławomir Mielnik

  Nowa Trybuna Opolska

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  W piątek Ewelina Pyka zdawała egzamin po raz trzeci. Jej egzaminatorem był Jan Ledwig.

  W piątek Ewelina Pyka zdawała egzamin po raz trzeci. Jej egzaminatorem był Jan Ledwig. ©Fot. Sławomir Mielnik

  Planujesz zdobycie prawa jazdy? Śpiesz się, bo od września egzamin będzie droższy i trudniejszy.
  W piątek Ewelina Pyka zdawała egzamin po raz trzeci. Jej egzaminatorem był Jan Ledwig.

  W piątek Ewelina Pyka zdawała egzamin po raz trzeci. Jej egzaminatorem był Jan Ledwig. ©Fot. Sławomir Mielnik

  Egzamin na prawo jazdy kategorii B
  dziś kosztuje 74 zł
  od września 98 zł  Za 3,5 miesiąca cena egzaminu wzrośnie o 25 procent, a zamiast na placu manewrowym kandydaci na kierowców będą go zdawać na ulicach. Powodem podwyżki są rosnące ceny paliwa i wydłużenie czasu trwania egzaminu z około 25 do 50 minut. Opłata egzaminu teoretycznego się nie zmieni - to wydatek 20 złotych.

  - Egzamin na ulicach?
  Będzie trąbienie, stłuczki i otarcia karoserii - przewiduje Stefan Książek, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Opolu. - Moim zdaniem zamiast robić egzamin w mieście, powinno cię raczej stworzyć zbliżone do realnych warunki na placu manewrowym, ustawiając makiety samochodów. Jeśli egzamin będzie w mieście, to odsetek osób, które go zaliczą za pierwszym razem, spadnie z powyżej 40 do 20 procent.

  Kolejna zmiana na egzaminie: w samochodzie oprócz kursanta i egzaminatora będzie mógł być obecny także instruktor kandydata na kierowcę. Podczas poprawki jego obecność będzie już obowiązkowa. Cały przebieg egzaminu rejestrować będą umieszczone w samochodzie kamery.
  - Kamery to dobry, ale drogi pomysł - stwierdza dyrektor Książek. - W opolskim WORD-zie to będzie kosztowało 300 - 350 tysięcy złotych. Z drugiej strony - jeśli ktoś uzna, że został skrzywdzony na egzaminie, pojawi się możliwość odtworzenia całego przebiegu.

  Kto więc planuje zdawać na prawo jazdy, powinien się pospieszyć, jeżeli nie chce zaliczać egzaminu drożej i na nowych, trudniejszych zasadach. Kurs na prawo jazdy można rozpocząć 3 miesiące przed uzyskaniem wymaganego wieku (np. 18 lat w przypadku kategorii B), ale przystępując do tego egzaminu wymagany wiek trzeba już osiągnąć.
  Rozporządzenie wprowadzające nowe zasady egzaminowania powinno być podpisane przez ministra infrastruktury w czerwcu i po trzech miesiącach wejdzie w życie.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Warto zobaczyć

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama