Balszoj na sto procent

  Balszoj na sto procent

  Fot. Sławomir Mielnik

  Nowa Trybuna Opolska

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  - Jak mam udowodnić, że jestem gwiazdą - zastanawia się Tatiana Jerastowa (z lewej). - Rozważałyśmy, czy przerwać tournée - dodaje Inna Pietrowa,.

  - Jak mam udowodnić, że jestem gwiazdą - zastanawia się Tatiana Jerastowa (z lewej). - Rozważałyśmy, czy przerwać tournée - dodaje Inna Pietrowa,. ©Fot. Sławomir Mielnik

  - Jesteśmy profesjonalistami, dlatego w środę wystąpimy w Opolu - mówią artyści Teatru Balszoj. Organizatora ich tournée szuka policja.
  - Jak mam udowodnić, że jestem gwiazdą - zastanawia się Tatiana Jerastowa (z lewej). - Rozważałyśmy, czy przerwać tournée - dodaje Inna Pietrowa,.

  - Jak mam udowodnić, że jestem gwiazdą - zastanawia się Tatiana Jerastowa (z lewej). - Rozważałyśmy, czy przerwać tournée - dodaje Inna Pietrowa,. ©Fot. Sławomir Mielnik

  Solistka Tatiana Jerastowa 9 maja śpiewała w Moskwie na wielkim koncercie z okazji Dnia Zwycięstwa. Do swoich kolegów z teatru, którzy już wówczas byli w Polsce, dołączyła cztery dni później. Wysłuchała relacji o bojkocie ich występów i o tym, że polskie media, powołując się na doniesienia z Moskwy, artystów Teatru Balszoj, koncertujących w naszym kraju, nazywają "drugim garniturem", który spędza urlop na chałturze.

  - I to najbardziej mnie zabolało - przyznaje Jerastowa. - Bo jak ja, osoba, która od 29 lat występuje na narodowej scenie, śpiewa w La Scali, ma tytuł "Zasłużona artystka Rosji" mam reagować na takie rewelacje, jak mam udowodnić, że jestem wiodącą gwiazdą!?
  Rosjanie przyznają, że skandal, który towarzyszy ich polskiej gali, był dla nich niemiłym zaskoczeniem.
  - Zrobiło się bardzo nieprzyjemnie, trudno, żeby nas to nie dotknęło. Jak można mieszać politykę z kulturą! - dziwi się Inna Pietrowa, primabalerina Teatru Balszoj. - Oczywiście, po tym wszystkim zastanawialiśmy się, czy przerwać to tournée, ale uznaliśmy, że tylko zostając udowodnimy naszą wielkość. Mieliśmy też nadzieję, że sytuacja się uspokoi i ostatni koncert w Białymstoku przy pełnej sali i ponadgodzinnych bisach był tego potwierdzeniem.
  Rosyjscy artyści nie kryją, że kilka odwołanych koncertów oznacza dla nich mniejsze dochody. Mają nadzieję, że kolejnych sześć już się odbędzie.
  Na Opolszczyźnie, w ośrodku wypoczynkowym w Turawie są od niedzieli, ale impresario solistów, Cezary Szyjko, jeszcze wczoraj był w Warszawie: - Czekam na samolot z Moskwy, którym przyleci dyrektor opery Teatru Balszoj - wyjaśnia. - Wezwał ją Kreml. Chcieli się dowiedzieć, jakie tu u was są nastroje.

  Dziś Rosjanie zaczynają próby w "Okrąglaku". Program koncertu składa się z części operowej, w której śpiewa 4 solistów z "Balszoj" i 5 z Teatru Muzycznego im. T. Stanisławskiego w Moskwie, oraz części baletowej, gdzie tańczy 3 tancerzy Balszoj i 4 ze Stanisławskiego. Kto im będzie akompaniował?
  - Sytuacja trochę się skomplikowała - przyznaje Cezary Szyjko. - Raczej nie będzie orkiestry, tylko pianista, bo mamy problemy finansowe. Szef Podlaskiej Agencji Koncertowej nie rozliczył się z nami i zniknął. Złożyliśmy doniesienie, szuka go policja.

  - Koncert w Opolu odbędzie się na sto procent - zapewnia jednak Jan Durkacz, szef agencji TON-ART. Do wczoraj sprzedało się nieco ponad 1000 biletów.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Warto zobaczyć

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama