Mućka nie wie, że jej nie ma

  Mućka nie wie, że jej nie ma

  Jolanta Jasińska-Mrukot

  Nowa Trybuna Opolska

  Nowa Trybuna Opolska

  Alfons Walczyk z Kórnicy kupił trzy cielaki. Zgodnie z unijnymi przepisami miały stosowne kolczyki. Problem tylko w tym, że przeznaczone dla innych krów.

  Sztuka bez numeru się nie liczy
  - Co będzie, jeżeli podczas kontroli wyjdzie, że zwierzęta są bez paszportu lub numeru identyfikacyjnego?
  Kazimierz Dubiński, wojewódzki lekarz weterynarii w Opolu: - Jeżeli podczas kontroli wychodzi, że stado jest nieoznakowane, bez paszportu i właściciel w ciągu trzech dni nie udokumentuje nam, że to wynik pomyłki ARiMR, to po 7 dniach takie stado jest wybijane. A paszport powinien być choćby tymczasowy.  Kolczyki i paszport dla gospodarskich zwierząt teoretycznie są jak odciski palców - jeden numer identyfikacyjny przypisany tylko jednemu zwierzakowi w danym gospodarstwie.
  W razie potrzeby ma to ułatwić ustalenie gospodarstwa, z którego pochodzi mięso. Temu samemu służy paszport - do niego należy wpisywać każdą zmianę pobytu zwierzęcia: z gospodarstwa do gospodarstwa, z gospodarstwa do rzeźni. Bez paszportu rolnik nie sprzeda zwierzęcia, nie odda do ubojni.

  Państwu Wistubom, rolnikom spod Głogówka, prudnicki oddział Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wydał w maju 2004 r. przez pomyłkę kolczyki, które były przeznaczone dla gospodarstwa w Rudziczce.
  - Dostaliśmy ich 17 - opowiada Ewelina Wistuba. - Zakolczykowaliśmy nimi swoje cielaki. Potem 14 z nich sprzedaliśmy do Bielska-Białej, a trzy pozostałe do Kórnicy pod Krapkowicami: dwa we wrześniu 2004 r., a ostatniego już w 2005.
  Alfons Walczyk kupił cielaki bez paszportów, bo, jak wytłumaczyli mu Wistubowie, sami nie otrzymali ich jeszcze z prudnickiego ARiMR. Walczyk uznał, że skoro zwierzaki miały kolczyki, więc wszystko jest w porządku. Ale nie było.
  Kiedy bowiem Wistubowa zaczęła się upominać w ARiMR o paszporty dla cielaków sprzedanych Walczykowi, usłyszała, że ich nie dostanie, bo kolczyki zostały pomylone. W tej sytuacji pan Alfons próbował ponownie zarejestrować cielaki.
  - Ale w powiatowym ARiMR w Krapkowicach usłyszałem, że to niemożliwe - mówi Walczyk. - Od trzech miesięcy człowiek się dobija o kolczyki i paszport, a oni, że nie mogą pomóc. Ani w ARiMR w Krapkowicach, ani w Prudniku...

  Po telefonie "NTO" okazuje się, że jednak mogą pomóc. - W sprawie cielaków sprzedanych do Bielska-Białej interweniowaliśmy zaraz, jak się o tym dowiedzieliśmy - przekonuje Jan Salomon, szef prudnickiego ARiMR. - To jest nasza pomyłka, która przydarzyła się nam pierwszy raz. Kolczyki na nasz koszt zostaną wydane panu Walczykowi w krapkowickim oddziale agencji, otrzyma też paszporty dla zwierząt. Bardzo go przepraszamy, że to tak długo trwało...
  - Jeśli Prudnik zwróci się do nas z prośbą, zrobimy to od ręki - zapewnia Beata Pendyk, szefowa ARiMR w Krapkowicach.
  Nikt jednak nie potrafił wytłumaczyć, dlaczego rolnik musiał się o to bezskutecznie dopraszać przez trzy miesiące.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Warto zobaczyć

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama