Hale na błędach?

  Zdjęcia: Paweł Stauffer

  Nowa Trybuna Opolska

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Wiadomość nieoficjalna: Real, Castorama, OBI powstały z naruszeniem prawa budowlanego. Wiadomość oficjalna: na razie nie ma sprawy.
  Już niedługo się dowiemy, czy przy wznoszeniu opolskich hipermarketów były jakieś nieprawidłowości.

  Już niedługo się dowiemy, czy przy wznoszeniu opolskich hipermarketów były jakieś nieprawidłowości. ©Zdjęcia: Paweł Stauffer

  Dziwne związki
  Real powstał jako pierwszy w mieście w 1999 roku, w miejscu, na które dziś nie pozwoliłby żaden rozsądny urbanista. Dziwnym trafem to tu znalazły siź sklepy należące do rodzin wiceprezydent Ewy Olszewskiej z SLD (odpowiadała w mieście za inwestycje) i Anny Denkiewicz - wówczas szefowa miejskiego wydziału urbanistyki i architektury. Przez długi czas wiceprezydent, a potem marszałek województwa wynajmowała jedno ze swoich mieszkań dyrektorowi Reala. Inna historia związana jest z Castoramą. Jak ujawnili nasi dziennikarze w ubiegłym roku, wejście do miasta załatwił jej Jarosław Mątkiewicz, syn byłego prezesa PZU SA, jednego z "niezatapialnych" z eseldowskiej ekipy Leszka Millera. Za szybkim załatwieniem budowy osobiście lobbował były prezydent Leszek Pogan z SLD, który dziś siedzi na ławie oskarżonych w procesie ratuszowym.  Żmudne postępowanie Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego trwało niemal rok.
  Jest pokłosiem tego, co znaleziono w 2004 roku w dokumentach wydziału architektury i urbanistyki opolskiego ratusza. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że wśród 400 zbadanych przez WINB postępowań wiele zawiera uchybienia formalne. To nie wszystko. WINB otrzymał także sugestie prokuratury, by przyjrzeć się powstaniu hipermarketów w Opolu za czasów, gdy miastem rządziło SLD (szczegóły w ramce).

  Co ustalił? Według kontrolerów, przy wydawaniu pozwoleń budowlanych dla hipermarketów Real, Castorama i OBI wielkokrotnie naruszono przepisy.
  W jednym przypadku inspektorzy mają też wątpliwości, czy nie naginano planu zagospodarowania przestrzennego. To dokumenty określające, co może być wybudowane na danym terenie. Niewykluczone, że aby mogły powstać niektóre z hipermarketów, naciągano prawo.

  - To dziwne, że na wszystkich trzech budowach (hala Makro będzie badana w oddzielnym postępowaniu) znaleziono liczne i podobne błędy - komentuje nasz informator. - Mówię "błędy", choć to równie dobrze mogło być celowe działanie urzędników.
  Krystian Walkowiak, wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego, odmawia odpowiedzi na wszelkie pytania: - Proszę zrozumieć, kontrola formalnie się jeszcze nie zakończyła. To nastąpi w czerwcu - ucina.

  Jeśli rzeczywiście doszło do rażącego naruszenia prawa budowlanego, to inwestorom może grozić nawet uchylenie pozwoleń na użytkowanie obiektów i wysokie kary finansowe. Na dziś pewne jest tylko to, że kilkudziesięciostronicowy dokument trafi do wiadomości prokuratury oraz prezydenta Opola.
  - Na pewno będzie wnikliwie przeanalizowany - zapewnia Lidia Sieradzka, rzecznik prokuratury.
  Przedstawiciele handlowych sieci do całej sprawy podchodzą bardzo spokojnie. Isolda de Saint Paul, rzeczniczka sieci Real:
  - Obiekt w Opolu nie jest naszą własnością. My go tylko wynajmujemy od firmy. Pierwszy właściciel ręczył, że wybudował go zgodnie z prawem.
  OBI też nie ma obaw. Agnieszka Martycz, p.o. rzecznik prasowy:
  - Nigdy nie mieliśmy kłopotów z prawem i w tym przypadku nie sądzę, by było inaczej. Dlatego jesteśmy spokojni. Rozumiemy natomiast, że w przypadku Opola, gdzie działy się kiedyś dziwne rzeczy, teraz wszystko jest sprawdzane, a w tym nasza inwestycja.
  Ryszard Niżewski, nowy rzecznik Makro, nie chciał jeszcze niczego komentować. Jego poprzednik był wcześniej bardziej rozmowy.

  - Do kontroli i to przeróżnych jesteśmy przyzwyczajeni w całej Polsce - mówił "NTO" Robert Majewski. - Jestem jednak spokojny, bo nasza sieć działa już wiele lat i cieszy się naprawdę bardzo dobrą opinią.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Warto zobaczyć

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama