Jest gorzej, czyli lepiej

Fot. Sławomir Mielnik
- Zapytani o bezpieczeństwo mówimy, że na naszej ulicy jest względnie bezpiecznie, ale już w Polsce - fatalnie - komentował badania nad polskim społeczeństwem prof. Dariusz Doliński (z lewej). Obok niego siedzą prof. Romuald Derbis, prof. Andrzej Szmajke i prof. Dariusz Galasiński.
- Zapytani o bezpieczeństwo mówimy, że na naszej ulicy jest względnie bezpiecznie, ale już w Polsce - fatalnie - komentował badania nad polskim społeczeństwem prof. Dariusz Doliński (z lewej). Obok niego siedzą prof. Romuald Derbis, prof. Andrzej Szmajke i prof. Dariusz Galasiński. Fot. Sławomir Mielnik
Polacy mają fatalnie zdanie o swoim państwie, choć obiektywnie powodzi nam się coraz lepiej - mówią znani polscy psychologowie, którzy od wczoraj goszczą w Opolu.

Konferencja

Konferencja

Dziś kolejny dzień konferencji psychologicznej. Program podajemy poniżej.
Jutro w "NTO" obszerne fragmenty wystąpień naukowców i dyskusji panelowej pt. "Wyzwania i zagrożenia demokracji w Polsce po 16 latach transformacji systemowej".

Od wtorku w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Opolskiego naukowcy dyskutują o kondycji polskiej demokracji. Badania, które przedstawili, wskazują na wielki rozdźwięk pomiędzy tym, w jakim stanie jest państwo, a tym, co sądzą o tym obywatele. Nie po raz pierwszy potwierdza się, że jesteśmy narodem ogólnie narzekającym, nie tylko na klasę polityczną.

- Przeciętny Polak poproszony, by wypełnił ankietę obrazującą jego samopoczucie
w konkretnym dniu w skali od -5 do 5, najczęściej wybiera wartości minusowe - mówił prof. Dariusz Doliński. - Z tego wynika, że "zwykle czujemy się gorzej niż zwykle". Zapytani o bezpieczeństwo mówimy, że na naszej ulicy jest względnie bezpiecznie, ale już w Polsce - fatalnie. Rolnik zapytany o stan jego gospodarstwa mówi, że jakoś się trzyma, choć w Polsce rolnictwo leży...
Naukowcy przytaczali dowody na to, że nie jest tak źle jak nam się wydaje. Wskaźniki jakości życia stale się poprawiają. Żyjemy dłużej niż w PRL, mniej noworodków rodzi się martwych, w III RP zbudowanych zostało więcej wodociągów. Ale fatalna ocena państwa wynika z kryzysu elit politycznych, a także poczucia wykluczenia większości społeczeństwa z korzyści, jakie dała zmiana ustroju państwa.

- Około 80 procent społeczeństwa żyje ubogo:
wielu z nich poniżej poziomu ubóstwa, a tylko kilkanaście procent skorzystało materialnie na transformacji - zauważył prof. Paweł Śpiewak.
Według prof. Krystyny Skarżyńskiej, najbardziej rozczarowani demokracją w Polsce są ludzie niewykształceni, prości robotnicy, którzy w 1989 roku najwięcej sobie obiecywali po transformacji, gdyż nie byli w stanie przewidzieć kosztów społecznych, które ona pociągnie.
- W badaniach przeprowadzanych 15 lat temu oni byli zachwyceni zwycięstwem "Solidarności", dostrzegali wyłącznie pozytywne strony - mówiła profesor. - Stąd ich późniejsze rozczarowanie, większe niż w u innych ludzi.

Krzysztof ZYZIK
[email protected]

Program konferencji

DZIEŃ DRUGI, czwartek: 2 czerwca

9.00 - 10.00 WYKŁAD: prof. Krzysztof Korzeniowski - Anomia Polaków w latach transformacji systemowej

10.15 - 13.40 SESJA II. Prowadzący: dr Anna Bokszczanin
prof. Paul Toro - Psychology and Public Policy in US and Poland: Homelessness as an Example
dr Anna Bokszczanin - Psychologia społeczności z perspektywy Polski
prof. dr hab. n. med. Józef Kocur - Charakter narodowy a zachowania społeczne Polaków

11.30 - 12.00 PRZERWA

Studencka sesja plakatowa
Adam Grzegorczyk, Anna Jędrzej, Przemysław Kik, Radosław Walczak, Dariusz Banaszek, Grzegorz Pajestka, Adam Szuba - Wpływ autorstwa tekstu na jego ocenę. Stereotypy płciowe kontra wizerunek polityka
Studenckie koło Naukowe Politologów UO - IV RP, wyzwanie czy zagrożenie?

dr Hanna Fedorowicz - Społeczeństwo obywatelskie jako polityczna sfera publiczna (historyczny dorobek oraz szanse na przyszłość)
dr Beata Pachnowska, dr Krzysztof Albin - Niedoceniana codzienność, czyli o przeszkodach zmniejszających frekwencję wyborczą
prof. Natalia Wiszniakowa - Kreatywność jako zasób demokracji

13.30 - 14.30 PRZERWA

14.30 - 15.30 WYKŁAD: prof. Galasiński - Post-communist masculinities. The relationship between gender identities and the experience of post-communism

15.30 - 19.00 SESJA III. Prowadzący: dr Jarosław Kulbat
mgr Julita Podruczna - Efekt patrzenia wstecz w myśleniu o polityce i wynikach wyborów
dr Jerzy Szymołon, mgr Paweł Łobaczewski - Preferencje wyborcze a typ relacji do Boga
dr Jarosław Kulbat - Na tropie zwolenników: optymalizacyjne strategie poszukiwania poparcia

17.00 - 17.30 PRZERWA
dr Piotr Weryński - Demokracja niepartycypacyjna czyli polska sfera publiczna
dr Jan Pietraszko, J. Rychlik - Cechy myślenia automatycznego a skłonności manipulacyjne u młodzieży uprawiającej politykę
dr Jarosław Klebaniuk - Orientacja na dominację jako wyznacznik intencji wyborczych

DZIEŃ TRZECI, piątek: 3 czerwca BLOK STUDENCKI

9.00 - 11.30 WARSZTATY: Basia Bouth - Konflikt i negocjacje

12.00 - 18.00 - Maraton Filmowy "Trzy kolory" Kieślowskiego

18.00 - 20.00 - Wieczór muzyczny, recital skrzypcowy Agnieszka Chodorowska

22.00 - spotkanie studenckie w klubie Teequila, Tequila Quiz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska