Do widzenia, Polsko!

  Fot. Paweł Stauffer

  Nowa Trybuna Opolska

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Marta i Tomasz Stasiowie pożegnali wczoraj babcię małego Kacperka, która pojechała do pracy do Niemiec. Wkrótce dołączy do niej Tomasz.

  Marta i Tomasz Stasiowie pożegnali wczoraj babcię małego Kacperka, która pojechała do pracy do Niemiec. Wkrótce dołączy do niej Tomasz. ©Fot. Paweł Stauffer

  W gminie Strzeleczki 70 procent osiemnastolatków wyjeżdża do pracy na Zachód. W gminie Prószków w euro zarabia jedna trzecia mieszkańców w wieku produkcyjnym.
  Marta i Tomasz Stasiowie pożegnali wczoraj babcię małego Kacperka, która pojechała do pracy do Niemiec. Wkrótce dołączy do niej Tomasz.

  Marta i Tomasz Stasiowie pożegnali wczoraj babcię małego Kacperka, która pojechała do pracy do Niemiec. Wkrótce dołączy do niej Tomasz. ©Fot. Paweł Stauffer

  Co trzeci uczeń z klasy stolarskiej w opolskim "Staszicu" wyjedzie do Niemiec. Niektórzy już za parę tygodni, jak tylko zdobędą tytuł czeladnika. Krzysztof Świerc z Zawady nie może się doczekać egzaminu czeladniczego. To jego ostatnie dni w Zespole Szkół Zawodowych im. Staszica w Opolu. Najpóźniej w połowie września wyjeżdża do Niemiec, gdzie jest jego rodzina, większość znajomych i gdzie już ma nagraną robotę w zakładzie stolarskim. Tutaj też by ją znalazł, ale...
  - Tam dostanę 1300 euro na miesiąc. U nas 1300 - ale złotych. Nie ma się nad czym zastanawiać - mówi Krzysztof.
  Sebastian Szenk z Kątów Opolskich nawet mógłby sobie darować tego czeladnika, bo w jego przypadku stolarstwo to była pomyłka, ale skoro tak niewiele mu zostało do zdobycia papierka, to nie warto rezygnować. Ale zaraz potem pakuje manatki i - żegnaj, Polsko. W Niemczech są wszyscy jego bliscy. Rodzice wyjechali 10 lat temu, ustawili się i dobrze im się żyje. Znacznie lepiej niż tutaj.
  - Wujek otwiera bar. Będę u niego pracować - mówi Sebastian.
  On jeden z całej klasy zdecydowany jest zostać w Niemczech na stałe. Reszta planuje wyjazd na krótko. Rok, dwa. Żeby się dorobić.

  - Nie będę robić za 5,50 za godzinę - mówi Daniel Dudek z Kotorza Wielkiego. - Tyle to Ruscy dostają.
  Na razie jednak Daniel odkłada wyjazd. Najpierw chce pójść w Polsce do wieczorowego technikum. Jednocześnie będzie pracować, bo - jak mówi - chce "zrobić mistrza", zdobyć kwalifikacje i dopiero jako fachowiec pełną gębą pojedzie się dorabiać.
  - W dwa lata zarobię na dobre auto, potem wrócę, utworzę własny zakład i założę rodzinę - planuje.
  O tym marzy większość. Tak samo mówili przed wyjazdem ich znajomi. Ilu z nich wróciło po roku, dwóch?
  - Żaden - odpowiadają chórem moi rozmówcy.

  W rodzinnych wioskach Krzyśka, Daniela i Sebastiana na sobotnie dyskoteki przychodzi tylko młodzież szkolna. Dwudziestolatków nie ma.
  - Oni bawią się już gdzie indziej - mówią chłopcy.
  W jednej z podopolskich gmin ksiądz zapytał młodzież, kto chciałby zostać wójtem. Cisza. A księdzem? Nikt nie podniósł ręki. - To czego wy chcecie od życia? - zdziwił się ksiądz. - Skończyć zawodówę i wyjechać - odparli młodzi.
  - Wśród absolwentów szkół to zjawisko narasta. Jadą chłopcy i dziewczyny, po równo - mówi Norbert Rasch, wiceburmistrz Prószkowa.
  Kto tylko ma podwójny paszport i jakiś punkt zaczepienia za granicą - a mają prawie wszyscy - ten wyjeżdża. W gminie Strzeleczki po euro wyrusza 70 procent 18-latków.

  - A gdyby mi nagle kran wysiadł, to nie wiedziałbym, gdzie szukać fachowca - skarży się Bronisław Kurpiela, wójt Strzeleczek. - Mechanik, ślusarz, hydraulik miałby tu sporą klientelę, ale taki młody woli pojechać za granicę, bo tam zarobi tyle co tutejszy wójt i po paru miesiącach przyjedzie dobrą bryką, by się pokazać.
  W gminie Prószków pracy za granicą szuka co trzeci absolwent szkoły zawodowej lub średniej. W euro zarabia też jedna trzecia mieszkańców w wieku produkcyjnym.
  - Imprezy, festyny robi się u nas w długie weekendy, ale pod kalendarz niemiecki lub holenderski, jak młodzi mają tam wolne, bo wtedy mogą przyjechać - mówi wiceburmistrz Norbert Rasch.
  W gminie Prószków rozkręca się teraz niemiecko-irlandzka firma EHL (branża betonowa). Ostatnio szukała pracowników. Jak pani burmistrz powiedziała o tym w radiu, to w urzędzie rozdzwoniły się telefony - z całej Opolszczyzny, tylko nie z Prószkowa.
  Z gminy Komprachice, na wakacyjny zagraniczny zarobek wyjeżdża 40 procent niespełna 11-tysięcznej społeczności. 20-25 procent pracuje tam na stałe.
  - Jakbym chciał służbę obrony cywilnej zwołać, to nie ma nikogo, bo nawet rolnicy jadą na Zachód zapracować na nawozy, oleje czy części do maszyn - mówi wójt Paweł Smolarek.

  Niektórzy ambitni, z celem w życiu, jadą, by zarobić na kapitał początkowy i potem ruszyć tutaj z własną działalnością gospodarczą. Tak powstała w Ochodzach firma produkująca schody.
  - To cieszy, bo ożywia gospodarkę lokalną, daje miejsca pracy - mówi wójt Smolarek. - Ale ja bym tak nie zrobił. Bałbym się, że po trzech miesiącach fiskus wszystko mi zeżre i że musiałbym wracać znowu się dorabiać. I większość młodych tak właśnie myśli. Tam zarabiają, a tu wydają.
  - Ale to nie jest przyszłość - podkreśla wójt Kurpiela. - Ta krótkowzroczność skończy się kiedyś katastrofą. Za parę lat młodzi wrócą i powiedzą: panie wójcie, nie mamy za co żyć. I co ja im wtedy poradzę?

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Warto zobaczyć

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama