Lustracja i na uczelniach

  Lustracja i na uczelniach

  Iwona Kłopocka iklopocka@nto.pl

  Nowa Trybuna Opolska

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Obowiązkową lustrację rektorów, prorektorów i dziekanów przegłosował Sejm. Władze opolskich uczelni przyjęły to bez entuzjazmu.
  Lustracja i na uczelniach
  Poprawkę z zapisem o lustracji zgłosiły do ustawy o szkolnictwie wyższym Prawo i Sprawiedliwość oraz Porozumienie Kół Prawicowych. Według piątkowej decyzji Sejmu oświadczenia lustracyjne będą musiały składać osoby pełniące najwyższe stanowiska zarówno na uczelniach państwowych, jak i prywatnych.

  - To dobry krok - uważa Wiesław Ukleja, działacz opozycji niepodległościowej w stanie wojennym,
  a wcześniej przewodniczący Niezależnego Zrzeszenia Studentów w ówczesnej Wyższej Szkole Inżynierskiej w Opolu. - Wydaje mi się nie do pomyślenia, aby funkcjonariusze SB nauczali i wychowywali przyszłe pokolenia Polaków. Mam nadzieję, że ten zapis przyczyni się do oczyszczenia sytuacji także na opolskich uczelniach, zwłaszcza na uniwersytecie, gdzie co rusz dochodzi do ujawnienia nazwisk osób, funkcjonujących kiedyś w strukturach tajnych służb.
  Dlatego jego zdaniem zakres lustracji na uczelniach powinien być szerszy i objąć ludzi nie tylko na stanowiskach kierowniczych, ale też na zwykłych etatach profesorskich.
  Prof. Stanisław S. Nicieja, rektor-elekt Uniwersytetu Opolskiego, oświadczenie lustracyjne złożył już cztery lata temu, gdy został senatorem RP. Nie ma nic przeciwko lustracji na uczelniach, ale nie jest jej entuzjastą.

  - Ja mam do tego chłodny stosunek - mówi prof. Nicieja. - Jesteśmy narodem, w którym tropi się agentów od wielu pokoleń. Nawet Mickiewicza pomawiano o agenturalność. Teraz to nabrało form wyolbrzymionych i gdyby ktoś próbował z tym walczyć, to nic by nie zdziałał. Skoro jest takie zapotrzebowanie, to niech i środowisko akademickie będzie temu poddane. Nie sądzę, żeby znaleźli się tu jacyś ojcowie Hejmo. Patrzę przez pryzmat opolskiego środowiska. Ono generalnie było apolityczne, a nawet jeśli byli w nim ludzie, którzy krzywdzili innych, to są już w dużej mierze poza systemem edukacyjnym.
  Wątpliwości co do oczyszczającego działania zapisu lustracyjnego ma też prof. Jerzy Skubis, rektor-elekt (a obecnie prorektor) Politechniki Opolskiej. On sam wyprzedził ustawowy zapis, bo oświadczenie, że nie współpracował z żadnymi służbami, złożył w swoim wystąpieniu wyborczym. Jego zdaniem, nikt, kto ma zdrowy rozum, a nieczyste sumienie, w wyborach uczelnianych nie startował, dlatego nie spodziewa się żadnych sensacji na politechnice z powodu lustracji.

  - Obawiam się tylko, by dyskusja na temat tego zapisu nie odwróciła uwagi od znacznie ważniejszych spraw finansowania uczelni, czy rozwoju współpracy międzynarodowej - uważa prof. Skubis.
  - Jestem przeciwny poddawaniu lustrowaniu wybranych grup społecznych mówi dr Witold Potwora, prorektor Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu. - Na początku lat 90. popełniono błąd, że nie zrobiono dekomunizacji i teraz to się odbija.

  - Lepiej późno, niż wcale - sądzi jednak Wiesław Ukleja. - Miejmy nadzieję, że ten proces nie będzie hamowany.
  Ustawa przejdzie teraz przez Senat. Wiceminister edukacji, Tadeusz Szulc, już zapowiedział, że będzie namawiać senatorów do odrzucenia zapisu lustracyjnego.
  - Dostosuję się do stanowiska Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Będę grał w drużynie akademickiej - zapowiada Nicieja. - Jeśli KRASP uzna, że nie poddajemy się populistycznym naciskom na rozliczenia, to ja to poprę.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Warto zobaczyć

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama