"Jastrząb" krąży nad polskimi drogami

  "Jastrząb" krąży nad polskimi drogami

  Fot. Michał Wandrasz

  Nowa Trybuna Opolska

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Jeśli masz zbyt ciężką nogę, miej się w tym tygodniu na baczności. Drogówka w naszej części Europy zaczęła polowanie z radarami.
  "Jastrząb" krąży nad polskimi drogami

  ©Fot. Michał Wandrasz

  Jastrząb - taki kryptonim ma największa międzynarodowa akcja policji drogowej w środkowej Europie. Biorą w niej udział policjanci z Polski, Austrii, Czech, Słowacji, Słowenii i Węgier. Zwracają uwagę głównie na prędkość, pasy bezpieczeństwa i foteliki dla dzieci, a w szczególności na trzeźwość kierujących. Zbyt szybka jazda, alkohol za kierownicą i niezapinanie pasów zostały bowiem uznane przez Radę Europy za największe grzechy europejskich kierowców.

  - Takie akcje są może i sensowne, ale w dużych miastach, a nie w Opolu, gdzie na służbie są jednocześnie trzy patrole drogówki na krzyż - powiedział nam jeden z opolskich funkcjonariuszy. - Dwie stłuczki jednocześnie i całego tego "Jastrzębia" szlag trafia, bo ktoś przecież musi jechać do kolizji.
  Mieli jednak wczoraj policjanci także czas na ustawienie się z radarami na opolskich ulicach. Na Prószkowskiej stały nawet dwa radiowozy.

  - Tu jest dość wąsko, obowiązuje ograniczenie do czterdziestki, a mimo to mamy już kilku delikwentów, którzy jechali powyżej 70 km/godzinę - mówi sierżant Piotr Pogoda z sekcji ruchu drogowego Komendy Miejskiej Policji w Opolu. - Wielu kierowców zdążyło jednak dać innym sygnał mruganiem i widać, jak ci gwałtownie hamują.
  - Bardzo dobrze, że podjechaliście, bo jeżdżą tutaj jak wariaci - dodał przechodzący Stanisław Osiecki, mieszkaniec pobliskiego osiedla.
  Akcja "Jastrząb" potrwa do niedzieli włącznie.
  Mamy najwięcej ofiar
  Podkomisarz Marcin Szyndler z Komendy Głównej Policji w Warszawie: - Polska pod względem bezpieczeństwa na drogach wygląda na tle innych krajów Europy Środkowej najgorzej ze względu na dużą liczbę ofiar śmiertelnych. Wypadków jest u nas proporcjonalnie mniej więcej tyle samo, ale o ile w innych krajach w 100 wypadkach ginie średnio od 2 do 4 osób, to u nas jest to aż 12 osób. Być może zawodzi cały system ratownictwa albo polscy kierowcy nie potrafią prawidłowo udzielić pierwszej pomocy rannym. W Polsce najbardziej mobilni są strażacy i należałoby się chyba zastanowić, czy tak jak w Niemczech, to właśnie na nich nie powinien spocząć główny ciężar niesienia pomocy ofiarom wypadków.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Warto zobaczyć

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama