Coraz droższy ten amfiteatr

  Coraz droższy ten amfiteatr

  Artur Janowski ajanowski@nto.pl

  Nowa Trybuna Opolska

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Coraz droższy ten amfiteatr
  Nowa scena, widownia, rozsuwany dach, zaplecze, muzeum piosenki polskiej i parkingi. Wszystko to ma kosztować 40 milionów złotych. Ta kwota może być jeszcze wyższa.
  Coraz droższy ten amfiteatr
  W ubiegły piątek do urzędu miasta miał wpłynąć dokładny kosztorys budowy nowego obiektu. Wymaga go od Opola nie tylko telewizja organizująca festiwal. Bo i bez niego amfiteatr się rozsypuje.
  Tymczasem dokument nie wpłynął. Wykonawca (architekt Andrzej Szczepański i zespół) nie zdołali go przygotować na czas. Mimo to w urzędzie już można usłyszeć, że nie ma szans, by koszt nie przekroczył zakładanych 40 milionów. Skąd takie przypuszczenia? Sporo osób już widziało projekt nowego amfiteatru. Na jego podstawie fachowiec może zaryzykować wstępną kalkulację kosztów.
  - Tam będą najnowocześniejsze materiały, poza tym powstanie rozsuwany, kosztowny dach i Muzeum Polskiej Piosenki. Całość musi wynieść co najmniej kilka milionów więcej - wylicza nam anonimowo urzędnik zajmujący się amfiteatrem.
  Andrzej Szczepański odpiera te zarzuty: - Koszty można jeszcze zmniejszyć, na przykład zastępując droższe materiały tańszymi, choć wolałbym tego uniknąć. Nie wiem, skąd dziś te wątpliwości, skoro cały czas prace projektowe trwają i zakończą się dopiero w sierpniu - podkreśla Szczepański. - Zmieścimy się w 40-milionowym kosztorysie.

  Tymczasem te prace już kosztowały więcej, niż zaplanował ratusz. Najpierw w przetargu została wylicytowana suma 700 tys. zł za projekt budowli. Mimo to urząd zawarł dodatkową umowę z projektantem, na ponad 60 tys. zł.
  - Konieczne było przeprowadzenie nie zaplanowanych wcześniej prac i stąd to uzupełnienie - tłumaczy Jerzy Przygrodzki, naczelnik ratuszowego wydziału inwestycji, który przyznaje, iż zwiększanie zakresu projektu może spowodować też... większe koszty inwestycji.

  W tym roku Opole odłożyło budowę nowego amfiteatru. Najwcześniej może on powstać dopiero w 2007 roku. Powód? Brak funduszy i fiasko starań o pieniądze unijne. Dlatego już zapadła decyzja, iż budowa musi być prowadzona etapami.
  Jak zapewnia urząd, nie ma możliwości, by kiedykolwiek festiwal mógł się nie odbyć w Opolu. Dlatego powstanie w pierwszej kolejności betonowy szkielet, który choć może mało efektowny, to na pewno pozwoli na zagranie festiwalowych koncertów.
  MA BYĆ NOWOCZEŚNIE
  Z amfiteatru zniknie stare zadaszenie, nie spełniające dziś już norm technicznych i telewizyjnych. Stare nasypy - które teraz dosłownie się rozjeżdżają - zastąpi żelbetonowa konstrukcja z wymiennymi siedziskami dla około 4 tys. osób (dziś widownia to około 5 tys. miejsc, ale w nowym obiekcie sporo miejsca zabierze dużo większa scena, niezbędna na potrzeby telewizyjnego festiwalu oraz solowych koncertów). Pod jej koroną powstaną podziemne parkingi. Będzie także specjalne miejsce na muzeum festiwalowe oraz na pomieszczenia dla MOK. W ostatnim etapie budowy (w sumie mają być aż cztery) pojawi się rozsuwany dach.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Warto zobaczyć

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama