Bankowcy boją się zwolnień

  Bankowcy boją się zwolnień

  Joanna Jakubowska jjakubowska@nto.pl

  Nowa Trybuna Opolska

  Nowa Trybuna Opolska

  Pracownicy banków BPH i Pekao SA z mediów dowiedzieli się wczoraj o planach właścicieli obu firm.

  Będziemy walczyć
  Alicja Jędrych, przewodnicząca związków zawodowych w BPH:
  - Nie jest tak, że jeśli zarząd o niczym nas nie informuje, to związki nic nie robią. Poprosiliśmy Pawła Konsyliusza, posła PiS, o powołanie zespołu ludzi, który oceni skutki powstania takiego molocha dla rynku finansowego. Istnieje groźba, że po połączeniu Pekao i BPH powstanie na polskim rynku monopolista. Będzie to największy bank w Europie. Żaden cywilizowany kraj nie pozwolił sobie na powstanie monopolu. Poprosimy do tego zespołu specjalistów z NBP i Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Nie musi być tak, że gdy łączą się dwa banki za granicą, musi także nastąpić fuzja ich placówek w pozostałych krajach.  Decyzja zapadła daleko od Polski, ale decyzja będzie miała znaczące skutki dla rodzimego sektora bankowego: włoski UniCredito, właściciel Pekao SA, i HVB, posiadacz BPH, postanowiły się połączyć. W efekcie na rynku polskim powstanie bank gigant z największym kapitałem i najgęstszą siecią placówek.

  Informacja zaniepokoiła bankowców zatrudnionych w obu firmach, bo każdy obawia się teraz o swoje miejsce pracy. Na tyle, że nikt nie chciał wczoraj rozmawiać z gazetą z imienia i nazwiska: od dyrektorów oddziałów po szeregowych pracowników.
  - Nic nie wiemy. Zarząd oficjalnie nie poinformował nas o żadnych decyzjach - mówi przedstawiciel kierownictwa BPH w Opolu. - Mówi się o konieczności zwolnienia sześciu tysięcy ludzi z obu banków. Można sobie tylko wyobrazić, jakie to wywołuje nastroje w firmie.
  - Myślę, że na pierwszy ogień pójdą ludzie, którzy pracują w administracji i księgowości, a nie będą zwalniać tych, którzy mają kontakt z klientem - ma nadzieję pracownik biura obsługi klienta w BPH. - Zarządy banków mają chyba świadomość, że taka zmiana nie może odbić się na jakości obsługi klienta.
  Dyrekcja Oddziału Pekao SA w Opolu także odmówiła komentarza w sprawie fuzji, tłumacząc się brakiem oficjalnego komunikatu od zarządu banku.

  Rzecznicy prasowi obu banków nie chcieli komentować decyzji właścicieli ani odpowiadać na szczegółowe pytania. Od jednego z pracowników centrali Pekao SA dowiedzieliśmy się, że, według niego, skala zwolnień (25 procent, czyli 6 tysięcy osób), którą podają media, jest mocno przesadzona.
  - Część ludzi przejdzie na emerytury, część dostanie odprawy, a tylko część zostanie zwolniona. To może być kilkaset, tysiąc albo góra półtora tysiąca ludzi. W niektórych miastach może dojść do likwidacji BPH, w innych Pekao. Część przejdzie z jednego do drugiego banku, a część może stracić pracę. A klienci tylko na tym zyskają. Po połączeniu klient będzie miał większy wybór usług.
  Na Opolszczyźnie w BPH pracuje około 70 osób. Ile w Pekao - nie umiano nam wczoraj odpowiedzieć ani w centrali banku, ani w oddziale w Opolu.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Warto zobaczyć

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama