Zasypane podaniami

  Fot. Sławomir Stemplewski

  Nowa Trybuna Opolska

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Jacek Buszka z Dębskiej Kuźni rejestruje się jako 1026. kandydat do opolskiego II LO.

  Jacek Buszka z Dębskiej Kuźni rejestruje się jako 1026. kandydat do opolskiego II LO. ©Fot. Sławomir Stemplewski

  Prawdziwe oblężenie przeżywają opolskie szkoły średnie. Piątek był ostatnim dniem składania podań przez absolwentów gimnazjów.
  Jacek Buszka z Dębskiej Kuźni rejestruje się jako 1026. kandydat do opolskiego II LO.

  Jacek Buszka z Dębskiej Kuźni rejestruje się jako 1026. kandydat do opolskiego II LO. ©Fot. Sławomir Stemplewski

  Ważne terminy

  Ważne terminy


  24-27 czerwca - należy dostarczyć potwierdzone kopie świadectw gimnazjalnych i zaświadczeń o wynikach egzaminu
  29 czerwca - w południe ogłoszenie wstępnych list przyjętych kandydatów
  1 lipca - do godziny 12 należy przynieść oryginały świadectw i potwierdzić chęć uczenia się w danej szkole
  1 lipca - do godz. 16 ogłoszenie list uczniów przyjętych i podanie informacji o wolnych miejscach  Tylko w trzech największych ogólniakach Opola - "dwójce", "jedynce" i "piątce" - przyjęto łącznie ponad 3 tysiące uczniowskich dokumentów. Na razie była to właściwie rejestracja, bo świadectwa uczniowie będą składać dopiero od 24 czerwca.
  Jacek Buszka z Dębskiej Kuźni przed godz. 14 w piątek został zarejestrowany jako 1026. kandydat do II LO, gdzie przygotowano ok. 350 miejsc.
  - Wiem, że ta szkoła dobrze przygotuje mnie do matury i do studiów - uzasadnił swój wybór.
  Wcześniej Jacek złożył dokumenty także w I LO i w Zespole Szkół Elektrycznych - wszędzie do klasy matematyczno-informatycznej. To jeden z najpopularniejszych - obok biologiczno-chemicznego - profili w tym roku.

  Każdy uczeń może starać się o przyjęcie najwyżej do trzech szkół. Żeby obliczyć faktyczne zainteresowanie, liczbę podań w każdej szkole należałoby więc podzielić przez trzy. W tym roku jednak, nawet po tej operacji widać, że kandydatów jest znacznie więcej niż w latach ubiegłych.
  - Nie wiem, co się dzieje - przyznaje zdziwiona Jadwiga Kuźbida, dyrektor II LO w Kędzierzynie-Koźlu, gdzie do sześciu klas chce się dostać ponad 500 uczniów.
  Dyrektor opolskiego Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Gzowskiego oblicza, że o miejsca w działającym tam IV LO ubiega się o 30 procent uczniów więcej niż przed rokiem.
  - Podejrzewam, że uczniowie składali "gołe" podania do większej liczby szkół i dopiero, jak dokładnie obliczą swoje szanse - świadectwa przyniosą już do wybranych trzech - uważa Danuta Katorosz, dyrektor zespołu szkół, w którym działa V LO.
  W tej szkole tylko do jednej klasy matematyczno-informatycznej chce się dostać 230 osób.  Inne wyjaśnienie niezwykłego boomu podaniowego dostrzegają w I LO.
  - W tym roku ponad 60 procent podań do naszej szkoły jest spoza Opola - mówi Mariusz Bochenek, dyrektor I LO. - Do tej pory było pół na pół.
  Nie tylko ogólniaki zostały zasypane podaniami. W Zespole Szkół Elektrycznych debiutuje klasa informatyczna i od razu zapisało się do niej 138 kandydatów. Inną nowością jest klasa mechatroniczna, w której chce się uczyć 92 uczniów. W technikum w Zespole im. Gzowskiego planują utworzyć trzy klasy, a chętnych jest do pięciu. Nie brakuje też kandydatów do dobrych zawodówek. W "elektryczniaku" już widać, że nie będzie problemu z naborem.
  - Bo nasi absolwenci zawsze znajdują pracę - wyjaśnia Władysław Opoka, dyrektor Zespołu Szkół Elektrycznych.

  Właściwa rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych zacznie się po 27 czerwca, kiedy uczniowie przyniosą świadectwa, a szkolne komisje rekrutacyjne zaczną przeliczać oceny na punkty i układać listy przyjętych. Do najlepszych liceów mają szansę dostać się uczniowie, którzy zgromadzą ich co najmniej 140. Taki orientacyjny próg wyznaczyło opolskie V LO. W III LO będą rozpatrywać podania kandydatów, którzy mają co najmniej 145 punktów. W IV LO gwarantują przyjęcie każdemu, kto będzie ich miał przynajmniej 120. Większość szkół nie określiła jednak progu przyjęć - on ustali się sam w trakcie układania listy.

  Nikt jednak nie zostanie na lodzie, bo w tym roku dla 14300 absolwentów gimnazjów przygotowano ponad 17 tysięcy miejsc we wszystkich typach szkół ponadgimnazjalnych, z czego 80 procent w szkołach dających maturę.
  Za co punkty

  Każdy uczeń może maksymalnie uzyskać 200 punktów, w tym 100 za egzamin gimnazjalny, 75 za świadectwo i 25 za tzw. inne osiągnięcia umieszczone na świadectwie szkolnym. Punkty za świadectwo dostaje się za oceny z języka polskiego i trzech wybranych przedmiotów. Każda szkoła ponadgimnazjalna określa, jakie przedmioty są dla niej ważne.
  Oceny są punktowane następująco:
  Jezyk polski:
  - celujący - 21,
  - bardzo dobry - 18,
  - dobry - 14,
  - dostateczny - 10,
  - dopuszczający - 4.
  Pozostałe przedmioty:
  - celujący - 18,
  - bardzo dobry - 16,
  - dobry - 12,
  - dostateczny - 8,
  - dopuszczający - 2.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Warto zobaczyć

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama