Kobiety, przychodźcie w lipcu

Agata Jop
Od września zmieniają się zasady wypłacania zasiłków rodzinnych. Już teraz kobiety samotnie wychowujące dzieci mogą się dowiadywać, co trzeba zrobić, żeby dostać pieniądze.

Kogo będą dotyczyć zasiłki? Kobiet, którym sądy przyznały alimenty, ale nie udaje się ich wyegzekwować nawet komornikom - w ustawie pojawia się termin "zaliczka alimentacyjna".
- Będzie wynosiła od 120 do 300 zł, ale zależy od spełnienia wielu warunków, m.in. liczby dzieci - mówi Barbara Strecker z referatu spraw społecznych Urzędu Miasta Opola. - Dlatego najlepiej, żeby już od lipca matki przychodziły do nas, do pokoju 16 w ratuszu i dowiadywały się o szczegóły.
Jedno jest pewne: stracą kobiety, które nie mają orzeczonych alimentów (powinny jak najszybciej złożyć pozwy w sądach przeciwko ojcom swoich dzieci). Z drugiej strony, w pewnych rodzinach ujawnią się konkubinaty, bo niektóre kobiety pobierające pieniądze dla samotnie wychowujących dzieci w pełnej zgodzie żyją pod jednym dachem z ojcami ich pociech.

W 66 ośrodkach pomocy społecznej na Opolszczyźnie i w 5 urzędach miast i gmin od września będą wypłacane zasiłki dotychczas płacone przez ZUS, KRUS i firmy zatrudniające od 5 do 20 pracowników. Nowością będzie też wprowadzenie dodatków dla rodzin wielodzietnych.
- Samo przejęcie przez nas świadczeń wypłacanych przez KRUS spowoduje u nas wzrost liczby osób uprawnionych z 200 do co najmniej 300 - mówi Maria Skrzypek z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w rolniczym Murowie. - Tak naprawdę to nie wiemy, ilu to będzie ludzi. Wiem, że nie będziemy mieli nowych pracowników do ich obsługiwania.

Mogą powstawać gigantyczne kolejki podobne do ubiegłorocznych - spodziewają się urzędnicy zwłaszcza w większych miastach. W Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Kędzierzynie-Koźlu już szkolone są dwie dodatkowe osoby, które od jesieni pomogą przy obsłudze samotnych matek. Szacunki są takie, że przy okienkach w MOPS-ie we wrześniu stanie nie 2,5, lecz 4 tys. osób starających się o zasiłki.
Kolejki, a nawet opóźnienia w wydawaniu decyzji i w wypłatach pieniędzy może też spowodować zakończenie 31 sierpnia tzw. okresu zasiłkowego. Od 1 września wszyscy ci, którym świadczenia do tej pory przysługiwały, muszą ponownie złożyć wszystkie dokumenty. To w całym województwie ok. 67 tys. osób! Pamiętajmy, że ta liczba jeszcze wzrośnie po wprowadzeniu nowelizacji ustawy.

- Przychodźcie do nas już w lipcu - zachęcają ludzi urzędnicy. - Nie będzie kolejek, poza tym będziecie mieli czas na skompletowanie mnóstwa zaświadczeń potrzebnych do udokumentowania uprawnień do pobierania zasiłków.
W tym roku na wypłaty na Opolszczyźnie przeznaczono ponad 149 mln zł. W zeszłym roku było to o 60 mln mniej. Pieniądze pochodzą z budżetu państwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska