Słabszy zawsze ma trudniej

  Słabszy zawsze ma trudniej

  Rozmawiała Mak

  Nowa Trybuna Opolska

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Z Franciszkiem Minorem, opolskim kuratorem oświaty, rozmawia Małgorzata Kroczyńska
  Słabszy zawsze ma trudniej
  - Wyniki nowej matury na Opolszczyźnie nie dają powodów do zadowolenia. Mamy jedną z gorszych średnich w kraju.
  - Mogą być zadowoleni absolwenci liceów ogólnokształcących, zwłaszcza w Opolu. Wynik zaniżają licea profilowane, ale spodziewaliśmy się tego, bo nie da się w ciągu 3 lat nadrobić braków, jakie ci uczniowie wynieśli już z gimnazjum. W większych miastach młodzież osiąga lepsze wyniki niż w małych i to od poziomu szkolnictwa podstawowego.

  - Pan często powtarza, że to wina niedofinansowania małych, wiejskich szkół. A może to także wina niedouczonych nauczycieli?
  - Nie odważyłbym się takiej tezy poprzeć. Stosunkowo łatwo jest uzyskać dobry wynik, jeśli mamy w jednym miejscu zgromadzoną najlepszą młodzież.
  Trudniej o efekty, gdy pracuje się z uczniami, którzy mają ogromne zaległości w nauce i kiepską motywację. W liceach profilowanych problemem jest już obecność na lekcjach, rzadko sięgająca 80 procent. Z drugiej strony nowa matura sprawdzana zewnętrznie na pewno ujawniła braki, które przy starej były nie do wykrycia, bo wtedy nauczyciele sprawdzali prace swoich uczniów.

  - Do najlepszych liceów w Opolu zgłaszają się uczniowie z całego województwa. To znaczy, że oni w tych kiepskich szkołach nie chcą się uczyć.
  - Dlatego myślę, że czekają nas zmiany w sieci szkół, ale część tych słabszych będzie musiała pozostać ze względu na możliwości finansowe wielu rodzin i na brak miejsc w tych dobrych liceach.

  - Czyli lepsi pójdą do lepszych szkół, a gorsi zostaną w gorszych i będą mieć problemy ze zdaniem matury?
  - Tak jest zbudowany system rekrutacji w szkołach ponadgimnazjalnych.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Warto zobaczyć

   Wideo