Rzecznik FSO: - Będziemy Ukraińcom wiercić dziurę w brzuchu

  Rzecznik FSO: - Będziemy Ukraińcom wiercić dziurę w brzuchu

  Kla kbochenek@nto.pl

  Nowa Trybuna Opolska

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Koncern Awto-ZAZ zapowiedział, że za kilka tygodni odwiedzi upadłą fabrykę Nysa-Motor. Nadal chce tu produkować samochody.
  Z planami wznowienia produkcji Ukraińcy czekali do momentu podpisania umowy ze Skarbem Państwa, który był właścicielem 20 procent akcji FSO. Kilka dni temu umowa została zawarta - udziały przeszły w posiadanie ukraińskiego koncernu Awto-ZAZ.
  Do FSO, oprócz warszawskiego Żerania, należało jeszcze 20 spółek, w tym zamknięta od kilku lat Nysa - Motor. W podpisanej z Ukrainą deklaracji nie było jednak żadnej wzmianki o nyskim zakładzie, który jest w najgorszej sytuacji ze wszystkich.

  - Umowa jest podpisana, ale co z tą Nysą, nie mamy pojęcia - usłyszeliśmy w piątek od Piotra Rostkowskiego z biura prasowego Ministerstwa Skarbu. - Jesteśmy tylko udziałowcem firmy, a nie właścicielem majątku. Na pewno zarząd FSO będzie wiedział, co z wami.
  W FSO też nie orientują się, jakie Ukraińcy mają zamiary względem upadłej nyskiej fabryki. Zaklinają się jednak, że nadzieja na wznowienie produkcji jest.
  - Awto-ZAZ był bardzo zainteresowany waszym pięknym zakładem - zapewnia Krystyna Danilczyk, rzecznik prasowy FSO. - Nie sądzę, by spełniły się czarne scenariusze, że fabryka zostanie zaorana. Jedno mogę obiecać: na pewno będziemy Ukraińcom wiercić dziurę w brzuchu, żeby określili się, jakie mają zamiary względem Nysy.
  Z czarnowidztwa nie rezygnuje nyski parlamentarzysta Zenon Tyma, który od początku śledzi losy Nysy-Motor. Poseł w dalszym ciągu twierdzi, że przy sprzedaży udziałów Awto-ZAZ-owi mogło dojść do popełnienia przestępstwa i nie wierzy w planowany rozruch w zakładzie.
  - Awto-ZAZ nie ma na to pieniędzy - kwituje.

  O wznowieniu produkcji w Nysie przekonana jest tylko Ukraina. Na rekonesans polskich spółek-córek FSO nowi właściciele wybierają się za dwa - trzy tygodnie. Twierdzą, że do Nysy też przyjadą. Wtedy będą mogli mówić o konkretach.
  - Grupa naszych inżynierów była w Nysie kilka razy. Zakład przystosowany jest do produkcji aut dostawczych i takie właśnie chcemy tam produkować - zapewnia Natalia Bej, naczelnik departamentu analityki w korporacji Ukravto, właściciela Awto-ZAZ-u. - Zanim rozpoczniemy, musimy określić, ile aut będziemy w stanie u was robić oraz ilu ludzi zatrudnimy.
  Tymczasem po nyskiej fabryce nadal hula wiatr. Pełnomocnik syndyka Nysy-Motor Jarosław Marczyński wypatruje delegacji z Ukrainy.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Warto zobaczyć

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama