Inspektor Chyla wraca do pracy?

  Inspektor Chyla wraca do pracy?

  Justyna Dźwigaj <a href="mailto:jdzwigaj@nto.pl">jdzwigaj@nto.pl</a>

  Nowa Trybuna Opolska

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Wkrótce oskarżony o korupcję i zawieszony szef wojewódzkiego sanepidu może wrócić na stanowisko.

  O co prokurator oskarża Chylę

  O co prokurator oskarża Chylę


  Na zawieszonym w pełnieniu obowiązków szefie wojewódzkiego sanepidu ciążą cztery zarzuty:

  1. Wymuszenia na dyrektorze SP ZOZ-u w Kędzierzynie-Koźlu zwolnienia z czynszu przychodni, której szefową była żona dr. Chyli (chodziło o kwotę ok. 40 tys. zł).

  2. Próby wymuszenia na dyrekcji SP ZOZ-u udostępnienia wyposażonego gabinetu stomatologicznego dla syna Jana Chyli

  3. Wymuszenie przywrócenia do pracy krewnego Jana Chyli, zwolnionego z SP ZOZ-u w Kędzierzynie-Koźlu.

  4. Próby wymuszenia na wójcie Polskiej Cerekwi Krystynie Helbin wyposażenia gabinetu stomatologicznego dla syna Jana Chyli.
  Za każdym razem oskarżony inspektor miał sugerować bądź wprost zastraszać, że w razie niespełnienia jego żądań pozamyka przychodnie lub oddziały szpitala. Jako szef sanepidu doprowadził też do zamknięcia sali gimnastycznej szkoły w Polskiej Cerekwi.  Podczas ostatniej rozprawy sąd przychylił się do wniosku obrońców oskarżonego.
  - Zmieniliśmy sposób wykonywania środka zapobiegawczego - mówi Anna Korwin-Piotrowska, prezes Sądu Rejonowego w Kędzierzynie-Koźlu. - Dotychczas oskarżony był całkowicie zawieszony w czynnościach służbowych, teraz zmieniono decyzję na ograniczone zawieszenie.

  W świetle prawa Jan Chyla będzie mógł wykonywać obowiązki wojewódzkiego inspektora sanitarnego w całym województwie z wyjątkiem powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego. To właśnie na tym terenie miał dopuszczać się przestępstw, o które oskarża go prokuratura.
  - Teraz czekam na zawiadomienie z sądu o uprawomocnieniu decyzji - mówi Jan Chyla. - Po otrzymaniu tego dokumentu wracam do pracy.

  - To, czy pan Chyla wróci do pracy - dodaje Anna Korwin-Piotrowska - zależy od jego pracodawcy, nie od sądu. My tylko ograniczyliśmy decyzję o zawieszeniu.
  Na razie nie wiadomo, czy prokuratura będzie się odwoływała od postanowienia sądu. Kolejna rozprawa w procesie Jana Chyli odbędzie się 20 września.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Warto zobaczyć

   Wideo