Zabił ich narkotyczny gaz?

  Zabił ich narkotyczny gaz?

  Dab

  Nowa Trybuna Opolska

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Przyczyną śmierci trzech pracowników Petrochemii Blachownia było najprawdopodobniej zatrucie benzenem - poinformował naswczoraj szef Państwowej Inspekcji Pracy.
  Do tragedii doszło w piątek późnym wieczorem. Dariusz Naworski i Łukasz Pastyrczak mieli odwodnić zbiornik z benzolem koksowniczym. Gdy nie wracali przez dłuższy czas, postanowił do nich zajrzeć brygadzista Bernard Poplucz. Cała trójka zmarła na dnie niszy oddzielającej stalowy zbiornik z benzolem od otaczającej go obudowy z żelbetu.

  - Po tragedii pracownicy Petrochemii zbadali stężenie tlenu w powietrzu.
  Było w normie, ale to nie wyklucza, że w momencie wypadku mogło wystąpić niedotlenienie - informuje okręgowy inspektor pracy Wiesław Bakalarz. Jego zdaniem śmierć robotników mógł spowodować benzen, który uwolnił się ze zbiornika benzolu w wyniku upałów. Ten działający na ludzki organizm jak narkotyk gaz jest trzy razy cięższy od tlenu, mógł więc opaść w miejscu pracy trzech zmarłych mężczyzn.
  - To prawdopodobne, ale pewności jeszcze nie mamy - zastrzega inspektor Bakalarz. - Wątpliwości zostaną rozwiane dopiero, gdy otrzymamy wyniki sekcji zwłok. Kluczowe będzie stwierdzenie składu chemicznego powietrza w płucach ofiar wypadku - dodaje.
  Jerzy Marszycki, prezes Petrochemii Blachownia, odmówił wczoraj wszelkich komentarzy na temat możliwych przyczyn piątkowej tragedii.
  - W tej chwili bardzo intensywnie bada je nasza wewnętrzna komisja powypadkowa, PIP oraz prokuratura - stwierdził, dodając, że wyniki dochodzenia zostaną przekazane w formie oświadczenia. - Nie potrafię niestety określić, kiedy się ono zakończy - dodał prezes Marszycki.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Warto zobaczyć

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama