Platformie rośnie, mniejszości spada

  Platformie rośnie, mniejszości spada

  Inf. Marek Fiałka

  Nowa Trybuna Opolska

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Platformie rośnie, mniejszości spada

  ©Inf. Marek Fiałka

  Gdyby wybory parlamentarne odbyły się teraz, najwięcej mandatów w regionie zdobyłaby Platforma Obywatelska.
  Platformie rośnie, mniejszości spada

  ©Inf. Marek Fiałka

  To my mieliśmy rację

  To my mieliśmy rację


  - W jaki sposób badaliście preferencje wyborcze mieszkańców Opolszczyzny?

  Odpowiada Marcin Palade, odpowiedzialny za badania społeczno-polityczne w Polskiej Grupie Badawczej:
  - Prognoza dotycząca regionu jest wynikiem przeniesienia wyniku ogólnopolskiego na poziom opolskiego okręgu wyborczego. Mając wynik ogólnopolski i informację na temat geografii wyborczej, możemy prognozować podział mandatów poselskich na Opolszczyźnie. Jest on adekwatny do przewidywanego stopnia poparcia dla poszczególnych partii w województwie. Podobnie jak my postępują wszystkie duże firmy badawcze.

  - Z czego - pana zdaniem - wynika niskie poparcie dla mniejszości niemieckiej?
  - Poparcie dla mniejszości z wyborów na wybory się zmniejsza. Kiedy przed poprzednimi wyborami prognozowaliśmy, że mniejszość zyska 12 procent głosów, poseł Kroll twierdził, że jego komitet dostanie 15-18 procent poparcia. Okazało się, że to my mieliśmy rację.  Tak wynika z sondażu Polskiej Grupy Badawczej. Według tego samego sondażu po dwa mandaty uzyskałyby: Prawo i Sprawiedliwość, Samoobrona i Liga Polskich Rodzin, a jednego posła miałyby: SLD, SDPL i Mniejszość Niemiecka.

  Zdaniem Polskiej Grupy Badawczej, wybory do Sejmu w skali całej Polski wygrałby PiS z poparciem 23 procent, co powinno dać partii 128 mandatów. Dwa punkty mniej i 114 posłów miałaby Platforma Obywatelska. Na Samoobronę głosowałoby 14 procent badanych, 13 procent na LPR. SLD i SdPl cieszą się 7-procentowym poparciem. PGB przebadała grupę 1036 osób w całej Polsce.

  PGB powstała 15 listopada 2003 roku. Jest wspólnym przedsięwzięciem Biura Badania Opinii i Rynku Estymator oraz Ośrodka Badań Wyborczych.
  OPINIE
  To tylko sondaż
  O ocenę prognozy podziału mandatów w regionie poprosiliśmy posłów z Opolszczyzny:

  Tadeusz Jarmuziewicz, PO:
  - Podchodzę do wyniku sondażu z absolutną pokorą i brakiem zaufania. To jest informacja dla społeczeństwa, ale nie dla polityków. Powinniśmy się od niej trzymać jak najdalej, bo nas zaczadzi. Nie odczuwam euforii, choć z tego, że Platforma ma zdobyć na Opolszczyźnie cztery mandaty, w duchu się cieszę. Ale mam też świadomość, że do końca będzie potrzebna robota i dbanie o wizerunek partii, żeby nasz dobry program trafił do ludzi.

  Sławomir Kłosowski, PiS:
  - To nas mobilizuje do jeszcze bardziej wytężonej pracy, by przekonać wyborców do oddania na nas głosów. Mam ograniczone zaufanie do sondaży, ale lekceważyć ich nie wolno, bo wiele z nich się - z większym lub mniejszym błędem - sprawdzało. Sondaż jest trochę przepowiednią samosprawdzającą się, ale mam nadzieję, że prognoza lipcowa okaże się tylko epizodem. Myślę, że w kampanii wyborczej po wakacjach zyskamy wyraźną przewagę nad PO i innymi partiami.

  Henryk Kroll, MN:
  - Sondaże są tylko sondażami. Prawdopodobnie po tym, co działo się w Platformie parę dni temu przy ustalaniu list wyborczych, to poparcie dzisiaj już jest inne, niż pokazało badanie PGB. Poczekajmy dwa miesiące z kawałeczkiem do wyborów. W tym czasie jeszcze wiele się zdarzy i zmieni. Jestem spokojny o dwa mandaty i nadal widzę szansę na trzeciego posła mniejszości.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Warto zobaczyć

   Wideo