Nie wiadomo, co ich zabiło

  Nie wiadomo, co ich zabiło

  Tomasz Gdula <a href="mailto:tgdula@nto.pl">tgdula@nto.pl</a>

  Nowa Trybuna Opolska

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Trzech pracowników Petrochemii Blachownia zginęło w wyniku zatrucia, a nie niedotlenienia. Wstępne wyniki sekcji zwłok zmarłych w piątek wieczorem robotników potwierdziły, że śmierć nastąpiła w wyniku wchłonięcia przez ich organizmy trujących chemikaliów.
  Jakich dokładnie, tego dowiemy się za dwa, trzy tygodnie - informuje Wiesław Bakalarz, okręgowy inspektor pracy na Opolszczyźnie. - Wtedy powinny być znane wyniki badań próbek tkanki płucnej ofiar.

  Wczoraj na miejsce tragedii po raz pierwszy od wypadku wpuszczono dziennikarzy. - Przez minione dni szczegółowo badaliśmy zbiornik benzolu, przy którym zginęli nasi pracownicy - tłumaczy Jerzy Marszycki, prezes Petrochemii Blachownia. - Teraz, gdy mamy pewność, że to miejsce jest w pełni bezpieczne, możemy je pokazać.

  Przypomnijmy, że w piątek około godz. 22.00 35-letni Dariusz Naworski oraz o dziesięć lat młodszy Łukasz Pastyrczyk dostali polecenie odwodnienia zbiornika R-1, wypełnionego benzolem koksowniczym. W tym celu weszli do 1,5-metrowej niszy, oddzielającej zbiornik od otaczającego go żelbetowego muru. Gdy nie wracali przez dłuższą chwilę, postępy w pracy postanowił sprawdzić ich brygadzista Bernard Poplucz (43 lata). To on odkrył zwłoki swoich podwładnych, lecz sam także zmarł pod zbiornikiem R-1.

  - Nie mam pojęcia, jak to się stało. Mimo intensywnych prac komisji powypadkowej nie udało się na razie ustalić, jaka substancja zabiła trzech naszych pracowników - informuje Jerzy Marszycki, prezes Petrochemii Blachownia.
  Gdy badania wycinków pobranych z płuc ofiar dadzą odpowiedź na to pytanie, do pracy przystąpią wynajęci przez zakład eksperci.

  - Poprosiliśmy fachowców z instytutów medycyny pracy w Łodzi i Zabrzu oraz Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu o pomoc w wyjaśnieniu, jaki trujący gaz wydostał się ze zbiornika i dlaczego tak się stało - wyjaśnia Józef Tworek, dyrektor ds. produkcji Petrochemii Blachownia. Specjaliści z tych trzech najbardziej renomowanych w Polsce jednostek przed przystąpieniem do pracy muszą jednak poznać nazwę substancji, która spowodowała piątkową tragedię. To właśnie wyjaśnią laboratoryjne badania próbek pobranych z płuc zatrutych robotników. - Myślimy także o zaangażowaniu fachowców z Wojskowej Akademii Technicznej. Wszystko po to, by wszystkie okoliczności wyjaśnić ze stuprocentową pewnością i wykluczyć powtórzenie się podobnego wypadku w przyszłości.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Warto zobaczyć

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama