Regiopedia.pl - ruszył nowy portal w internecie

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Inauguracji Regiopedii w szkole w Otmicach. Na zdjęciu minister edukacji Katarzyna Hall, która na Opolszczyznę przyjechała specjalnie na tę uroczystość.
Inauguracji Regiopedii w szkole w Otmicach. Na zdjęciu minister edukacji Katarzyna Hall, która na Opolszczyznę przyjechała specjalnie na tę uroczystość. fot. Krzysztof Świderski
W szkole w Otmicach na Opolszczyźnie odbyła się uroczysta inauguracja Regiopedii - encyklopedii regionów, którą mogą tworzyć wszyscy internauci. Wzięła w niej udział m.in. minister edukacji narodowej Katarzyna Hall.
Regiopedia.pl - ruszyla encyklopedia regionów. Inauguracja odbyla sie w szkole w Otmicach

Regiopedia.pl - start portalu

Nie można kochać ojczyzny - tej z hymnem i orłem w koronie - bez kochania swojej małej ojczyzny, o której powinniśmy wiedzieć wszystko - mówiła podczas uroczystości profesor Dorota Simonides, folklorystka i była senator RP. - Kto nie wie, skąd pochodzi, jest biedny. My jesteśmy bogaci, bo mamy tu, na Śląsku Opolskim, własny dom, gniazdo, kołyskę, czy - jak mówimy gwarą - kolybkę. Musimy zawsze pamiętać, że wiatr nie złamie drzewa, które ma głębokie korzenie.

Właśnie po to, by wzmacniać korzenie regionalnej tożsamości, stworzyliśmy - wraz z Mediami Regionalnymi, koncernem prasowym, do którego należy nto - Regiopedię, czyli internetową encyklopedię regionów. Znajdą się w niej informacje przybliżające kulturę, przyrodę, atrakcje turystyczne, historię i ciekawych ludzi mieszkających w szesnastu polskich regionach. Wszystkich Państwa zapraszamy do wpisywania od dziś haseł dotyczących Śląska Opolskiego.

Obejrzeć nowy portal może każdy, kto wpisze do internetu adres: www.regiopedia.pl. Po zalogowaniu się można będzie nie tylko oglądać regionalną encyklopedię, ale także ją współtworzyć, wpisując teksty, poszerzając hasła już istniejące, dołączając zdjęcia oraz filmy wideo. Obecnie cała Regiopedia liczy blisko 8 tysięcy haseł, a jej część opolska prawie 250. Jesteśmy przekonani, że ta liczba będzie - dzięki Państwu - szybko rosła.

- Pragniemy docenić lokalnych patriotów, pasjonatów małych ojczyzn, którzy mają wiedzę na temat każdej kapliczki i każdego kamienia w swojej okolicy - mówił, prezentując Regiopedię, Krzysztof Zyzik, redaktor naczelny nto i kierownik projektu Regiopedii.

Naszą inicjatywę wsparła minister edukacji Katarzyna Hall, która przyjechała do szkoły w Otmicach, by uczestniczyć w inauguracji portalu. Wcześniej do wszystkich szkół w Polsce wysłała list, zachęcając do poznawania małych ojczyzn i do współtworzenia Regiopedii.

Nieprzypadkowo regionalną encyklopedię otwieraliśmy w szkole w Otmicach. Uczy się tu zaledwie pięćdziesięcioro dzieci, ale właśnie w tej placówce, kierowanej przez polonistkę i regionalistkę Jolantę Lamm, kładzie się wielki nacisk na kształtowanie w uczniach śląskiej tożsamości.

Mogli się o tym przekonać goście uroczystości. Wiązankę tańców śląskich zaprezentowali ubrani w ludowe stroje śląskie członkowie zespołu "Koziorajki", działającego w ramach szkolnego koła regionalnego. Publiczność burzliwą owacją skwitowała scenkę rodzajową o sporze i pojednaniu "hanysów" i "chadziajów", napisaną przez mieszkankę Otmic Monikę Raczek i zagraną piękną gwarą śląską przez uczniów.

Minister Hall odwiedziła także szkolną izbę regionalną oraz pracownię komputerową, w której gimnazjaliści z Izbicka, absolwenci szkoły w Otmicach, poznawali tajniki nowego regionalnego portalu.

- Bez nowych wpisów Regiopedia nie będzie się rozwijać - przypomniała uczniom Katarzyna Hall - więc musicie się jak najszybciej wziąć do roboty - dodała, zaglądając przez ramię czytającego Regiopedię Michała Klyszcza.
Pani minister i zaproszeni przez nas goście mogli obejrzeć Opolszczyznę od najpiękniejszej strony. Na uroczystym obiedzie spotkali się w zamku w Kamieniu Śląskim. Miejsce urodzenia św. Jacka zaprezentował gościom jego kustosz, ks. prof. Zygfryd Glaeser.

- Mój syn ma na imię Jacek - mówił zachwycona zabytkiem pani minister - a musiałam przyjechać aż na Opolszczyznę, by się dowiedzieć, skąd pochodził jego patron.

- Dzięki pomysłowi nto na Regiopedię daliśmy początek czemuś, co jest niezbędne dla całej Polski i Europy - powiedziała prof. Simonides. - W globalnej wiosce potrzebujemy domu, oswojonej przestrzeni. Myślę, że Regiopedia stanie się taką właśnie przestrzenią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska