Rozdaliśmy nagrody w konkursie Regiopedii

fot. Krzysztof Świderski
13-letni Mateusz Wagner odbiera nagrodę w kategorii autorów prywatnych. Na zdjęciu obok Kamila Wójt i redaktor naczelny nto Krzysztof Zyzik.
13-letni Mateusz Wagner odbiera nagrodę w kategorii autorów prywatnych. Na zdjęciu obok Kamila Wójt i redaktor naczelny nto Krzysztof Zyzik. fot. Krzysztof Świderski
Dziś gościliśmy w redakcji "Nowej Trybuny Opolskiej" laureatów konkursu Regiopedii. Autorom, którzy stworzyli nie tylko najwięcej haseł, ale i najlepszych, redaktor naczelny wręczył nagrody rzeczowe i dyplomy.

Wśród autorów prywatnych wygrał 13-letni Mateusz Wagner z Opola przed Januszem Wiszniewskim z Głogówka i opolaninem Sebastianem Bergielem.

- Pani wychowawczyni dała mi wycinek o Regiopedii i tak się to zaczęło - mówił o początkach swojego zainteresowania portalem 13-letni Mateusz Wagner, autor kilkuset haseł i zdjęć. - Miałem trochę gotowych materiałów z programu "Uczeń z klasą", a potem je uzupełniałem. Szczególnie interesowały mnie zabytki z pięknym choć zniszczonym pałacem w Kopicach na czele.

Janusz Wiszniewski i Sebastian Bergiel podkreślali, że Regiopedia była dla nich szansą podzielenia się z internautami ich pasjami. Pan Janusz jest znawcą dziejów Głogówka i kultury żydowskiej na Śląsku Opolskim, pan Sebastian zgromadził unikatową wiedzę o historii Odry Opole i jej kibiców. Wie też sporo o dziejach stolicy województwa.
W konkursie szkół (uczestniczyło ich w rywalizacji 13) najwięcej punktów zdobył Zespół Szkół w Zimnicach Wielkich, który wyprzedził PSP z Żyrowej i Zespół Szkolno-Gimnazjalny w Zębowicach. Pozostałe szkoły otrzymały wyróżnienia.

- Szkoła zajmuje się regionalizmem od 10 lat, czyli odkąd istnieje szkolna izba regionalna - powiedziała podczas uroczystości Jolanta Drwięga, polonistka i opiekunka 65 regiopdystów z Zespołu Szkół w Zimnicach Wielkich. - W 2001 roku wydaliśmy książkę napisaną przez moich uczniów gwarą o śląskich zwyczajach i obrzędach. W tym roku naszą pasję regionalną podsycała Regiopedia.
Przystąpiliśmy do niego późno, bo w lutym, ale uczniów tworzących hasła było tak wielu, że udało nam się wygrać.

- Regiopedia to była dla nas przede wszystkim dobra zabawa i szansa na mądre korzystanie z internetu - powiedziała nam Katarzyna Steinhof, która wpisała najwięcej haseł spośród zębowickich gimnazjalistów. Rywalizowaliśmy ze sobą, bo prawie codziennie chwaliliśmy się, ile kto ma punktów. I to nas dopingowało. Dowiedzieliśmy się przy okazji pisania Regiopedii wielu nowych rzeczy o swoim najbliższym otoczeniu i o mieszkańcach naszej miejscowości.

- Regiopedia wzmocniła u wielu uczniów przywiązanie do ich małej ojczyzny - mówi Jolanta Bausmer-Ceglarek, informatyk w PSP w Żyrowej (II miejsce). - Dowiedzieli się wielu nowych ciekawostek o swojej najbliższej okolicy i podzielili się nimi z internautami. Nie tylko przepisywali z książek, ale sami docierali do ciekawych osób, robili z nimi wywiady. Dlatego jesteśmy bardzo dumni z naszego II miejsca.
Tegoroczna edycja konkursu dobiegła końca. Ale jego laureaci zapewnili nas, że na pewno nie przestaną pisać do Regiopedii nadal.

Zapraszamy do tworzenia Regiopedii wszystkich Opolan.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska