Odchudzajmy tornistry. Opolskie podstawówki dostały dynamometry

Iwona Kłopocka
Służą do ważenia tornistrów. Te za ciężkie trzeba odchudzić. Wiele szkół już wie, jak to zrobić.

Plecak Oli Calickiej z PSP nr 2 w Opolu ważył wczoraj 4,5 kg. W inne dni bywa jeszcze cięższy. Dziewczynka z trudem go dźwiga.

Za ciężki tornister (nie powinien ważyć więcej niż 10 procent wagi dziecka), nierównomiernie zapakowany i noszony na jedno ramię może być przyczyną skrzywienia kręgosłupa. Na wady postawy cierpi co najmniej 43 procent opolskich uczniów. Wady rozwijają się powoli, wychodzą, gdy dziecko ma 10-12 lat. Odchudzanie tornistrów to jeden ze sposobów przeciwdziałania groźnemu zjawisku.

Wojewoda kupił opolskim szkołom 500 dynamometrów, by rodzice, nauczyciele i same dzieci wiedziały, jaką wagę ma ten problem. Wczoraj oficjalnie przekazał je dyrektorom, inaugurując akcję “Tornister na wagę zdrowia"
- Dynamometr to hasło, symbol. Ma uwrażliwić na problem wad postawy, skłonić do szukania rozwiązań - podkreśla wojewoda Ryszard Wilczyński.

W wielu szkołach już próbują sobie z tym radzić.
- U nas każdy uczeń ma swoją półkę w klasie i tam trzyma książki potrzebne tylko na lekcjach, przybory rysunkowe i strój zmienny - mówi Romuald Kita, nauczyciel wf w PSP nr 4 w Strzelcach Opolskich.
W szkole w Malni dzieci mają szafki. - Zachęcamy je też, by dzieliły się książkami na ławkę, nosiły tylko połowę podręczników na dany dzień - wyjaśnia dyrektorka Krystyna Tupko.

W podstawówce w Starych Budkowicach maluchom wypożycza się książki, podarowane do biblioteki przez wydawcę.
- Ale najważniejsze, by rodzice sprawdzali, co ich dzieci pakują do tornistrów - uważa dyrektorka Halina Badowska.
- Na wsi rodzice często nie są świadomi problemu, bagatelizują pewne sprawy, np. wysokie obcasy, w których paradują ich córki, złą postawę podczas odrabiania lekcji czy nawet nieodpowiednią poduszkę do spania - dodaje Elżbieta Gosławska, wicedyrektor Zespołu Szkół Gimnazjalnych w Pokoju, która została nagrodzona za scenariusz spotkania edukacyjnego z rodzicami.

Akcja “Tornister na wagę zdrowia" to część realizowanego od ubiegłego roku Programu przewidziałania wadom postawy u dzieci i młodzieży Opolszczyzny. Jego celem jest m.in. edukacja prozdrowotna i zwiększenie aktywności ruchowej dzieci. Przystąpiło do niego 210 szkół z regionu, 30 gmin i 7 powiatów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska