Ruszajcie na grzyby z nto. Specjalna mapa dla amatorów...

Ruszajcie na grzyby z nto. Specjalna mapa dla amatorów grzybów

Mirela Kaczmarek

Nowa Trybuna Opolska

Aktualizacja:

Nowa Trybuna Opolska

Ruszajcie na grzyby z nto. Specjalna mapa dla amatorów grzybów
Tego, które tereny są najlepsze, nie dowiecie się od grzybiarzy - oni nie chcą zdradzać "swoich" miejsc. My więc przygotowaliśmy specjalną mapę dla czytelników nto.
Ruszajcie na grzyby z nto. Specjalna mapa dla amatorów grzybów
Bory Niemodlińskie to dla amatorów grzybobrania jedno z ulubionych miejsc na Opolszczyźnie. Na parkingu w lesie tuż za Dzikowem stoi codziennie kilkanaście samochodów z różnych części województwa.

Sławomir Sułek zabrał żonę oraz trzech synów (13-letniego Dawida, 6-letniego Adriana i 2-letniego Łukasza) i przyjechał tu aż z Głuchołaz. - Mam tydzień wolnego, więc postanowiłem spędzić z rodziną czas na łonie natury - mówi. - Muszę nauczyć synów, jak odróżniać grzyby jadalne od trujaków, tak jak mnie kiedyś nauczył tego ojciec - tłumaczy.

Na dnie wiklinowego kosza leżą pierwsze podgrzybki i maślaki. - Ale dopiero weszliśmy do lasu. Zbieramy może z pięć minut - tłumaczy najstarszy z chłopców. - Przed nami trochę chodzenia, jeśli chcemy, żeby wystarczyło na sos grzybowy, zupę i jeszcze na wigilijne uszka - opowiada pan Sławomir i zastrzega, że dzieci grzyby zbierają, ale jeść raczej ich nie będą. - Tyle się słyszy o zatruciach, że nie chcemy ryzykować.

Mówi, że zbiera jedynie te grzyby, które zna. - Jak nie jestem pewien, to nie biorę. Nie warto, bo przez jednego grzyba można się na tamten świat przejechać - dodaje.- Tata, popatrz. Ten może być? - rozmowę przerywa 6-letni Adrian i prezentuje dumnie znalezisko, ale pan Sławomir szybko studzi entuzjazm malucha. - Nie synku, to purchawka. Takich grzybków nie zbieramy - tłumaczy cierpliwie i maluch znowu biegnie w zarośla, by po chwili znaleźć dorodnego maślaka.

Jak mądrze zbierać grzyby? Praktyczne porady w środowym wydaniu NTO

Komentarze (15)

Wszystkie komentarze (15) forum.nto.pl

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo