Mam 13 lat. Jestem w ciąży

Mam 13 lat. Jestem w ciąży

sxc.hu

Nowa Trybuna Opolska

Aktualizacja:

Nowa Trybuna Opolska

Mam 13 lat. Jestem w ciąży
Mam 13 lat. Jestem w ciąży

©sxc.hu

Najmłodsza ciężarna pacjenta opolskiego szpitala ginekologiczno-położniczego miała 13 lat. W skali kraju zdarza się, że dzieci rodzą nawet 12-latki.
13-letnia Opolanka w drugim miesiącu ciąży trafiła do opolskiego szpitala w ubiegłym tygodniu . - Dziewczynka została przyjęta na oddział z powodu krwawienia. Doszło do poronienia, ale jej życiu i zdrowiu nie zagraża żadne niebezpieczeństwo - mówi doktor Marek Chowaniec, wicedyrektor szpitala ginekologiczno-położniczego. - Doszło do pożycia, co w przypadku kontaktów z osobami poniżej 15.
roku życia jest przestępstwem, dlatego musieliśmy zawiadomić o sprawie policję - tłumaczy lekarz.

Ciężarna 13-latka była najmłodszą pacjentką szpitala przy ul. Reymonta, choć ciąże wśród nastolatek zdarzają się częściej.

- Wśród dziewczynek młodszych niż 15 lat to jednak rzadkość. W ostatnich 8 latach mieliśmy zaledwie 6 takich przypadków - wylicza dr Chowaniec. - Oczywiście ciężarne nastolatki trafiały do nas częściej, ale miały ukończone 15 lat, więc w świetle obowiązującego prawa osoby, które z nimi współżyły, nie popełniły przestępstwa - tłumaczy lekarz.

Do szpitala w Nysie trafiła natomiast ostatnio 19-latka, która w ciąży była już po raz trzeci.

- Pierwsze dziecko urodziła bardzo wcześnie, bo mając około 14-15 lat. Na to, które teraz przyszło na świat nie chciała nawet spojrzeć, żeby się do niego nie przywiązywać. Uznała, że nie stać jej na wychowanie trzeciego dziecka, więc zdecydowała, że odda je do adopcji - mówi Norbert Krajczy, dyrektor nyskiego szpitala. - Dziewczyna była niedożywiona, miała anemię. Te kilka dni, które spędziła w szpitalu pozwoliło choć trochę postawić ją na nogi - mówi dyrektor i dodaje, że przypadków ciąż wśród dziewczynek do 15. roku życia w ostatnich 3-4 latach było w nyskim szpitalu około 8.

Sprawę ciężarnej 13-latki z Opola wyjaśnia policja. Jeśli mężczyzna, który z nią współżył jest pełnoletni, grozi mu nawet do 12 lat więzienia.

Więcej na temat ciąż wśród nastolatek czytaj w środowym wydaniu Nowej Trybuny Opolskiej.

Komentarze

Wszystkie komentarze (61) forum.nto.pl

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo