Kalendarz roku szkolnego 2015/2016. Co nowego w szkole?

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Marta Stotko z Czarnowąs idzie dzisiaj do I klasy. Wczoraj w pakowaniu tornistra pomagała jej młodsza siostra, 3-letnia Rita, która idzie dziś po raz pierwszy do przedszkola. Dziewczynki są dwujęzyczne, mówią po polsku i holendersku. Niedawno wróciły z rodzicami z Holandii.
Marta Stotko z Czarnowąs idzie dzisiaj do I klasy. Wczoraj w pakowaniu tornistra pomagała jej młodsza siostra, 3-letnia Rita, która idzie dziś po raz pierwszy do przedszkola. Dziewczynki są dwujęzyczne, mówią po polsku i holendersku. Niedawno wróciły z rodzicami z Holandii. Paweł Stauffer
Po raz pierwszy do szkoły obowiązkowo idzie cały rocznik 6-latków. Możliwe jest jednak odroczenie nauki na wniosek rodzica, poparty opinią poradni psychologiczno-pedagogicznej. Dyrektor szkoły nie może odmówić odroczenia.

Nawet jeśli 6-latek pójdzie do szkoły, a rodzice już w trakcie roku szkolnego stwierdzą, że dziecko nie daje sobie rady, mogą (do końca grudnia) odroczyć obowiązek szkolny i przenieść dziecko do przedszkola. Aby jednak 6-latka przenieść, potrzebna będzie też opinia poradni psychologiczno-pedagogicznej.

Uczniowie klasy I i II szkoły podstawowej otrzymają bezpłatnie „Nasz elementarz” (klasa I) i „Naszą szkołę” (klasa II), podręcznik lub inny materiał edukacyjny do języka obcego nowożytnego oraz materiały ćwiczeniowe do edukacji wczesnoszkolnej.

Każda z 9 części podręcznika „Nasza szkoła” kosztuje 4,21 zł. I tylko takiej kwoty może zażądać szkoła od rodziców ucznia w przypadku uszkodzenia, zniszczenia lub niezwrócenia podręcznika.

Książek do szkoły nie muszą również kupować rodzice czwartoklasistów i uczniów pierwszych klas gimnazjów. Podręczniki i ćwiczenia kupi dla nich szkoła za pieniądze przekazane z Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Nie zjesz czipsa i nie ściągniesz wypracowania z sieci

Od dziś w szkolnych sklepikach tylko zdrowe jedzenie. Szkoły wydają też walkę ściąganiu z sieci - pomoże w tym system antyplagiatowy.

Od 1 września ze szkolnych sklepików zniknie śmieciowe jedzenie. Na listę produktów zakazanych trafiły nie tylko czipsy, batony, gumy do żucia, lizaki, pączki i gazowane napoje, ale też np. salami, parówki, serki topione czy majonez.

Sprzedawać będzie można świeże owoce i kanapki z pieczywa razowego. Napoje niegazowane niskosłodzone będą mogły być sprzedawane wyłącznie w małych opakowaniach, do 300 ml. To wszystko ma służyć temu, by dzieci nie tyły nam na potęgę (już co czwarte jest za grube).
Przeciwdziałać otyłości oraz sprzyjać większej aktywności fizycznej uczniów mają też nowe zasady dotyczące zwolnień z wychowania fizycznego. Od dziś uczeń może być zwolniony z wykonywania tylko niektórych ćwiczeń lub grup ćwiczeń, wskazanych przez lekarza, a nie od razu z całości zajęć. Zmienia się też sposób oceniania z wuefu. Oprócz wysiłku wkładanego przez ucznia w wykonywanie ćwiczeń nauczyciel weźmie również pod uwagę jego systematyczny udział w zajęciach oraz aktywność w działaniach szkoły na rzecz kultury fizycznej.

Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego nauczyciele otrzymają nowe narzędzie do walki ze ściąganiem w szkołach. Od dziś Internetowy System Antyplagiatowy Plagiat.pl dostępny będzie w 3 tysiącach szkół średnich i gimnazjów w całej Polsce. Z systemu będą mogły korzystać placówki, które wdrożyły platformę Synergia firmy Librus.

To innowacyjne rozwiązanie i pierwsza akcja na tak dużą skalę w Europie. Dzięki integracji Plagiat.pl i firmy Librus nauczyciele będą mogli sprawdzać prace domowe i wypracowania ponad 1 mln uczniów. System antyplagiatowy dokona weryfikacji zadań domowych pod kątem obecności w nich nieuprawnionych zapożyczeń. System porównuje prace z tekstami umieszczonymi w bazach światowego internetu oraz w wewnętrznych bazach szkół i ogólnopolskiej bazie zadań domowych. Efektem sprawdzenia pracy jest raport, w którym nie tylko widać zapożyczone fragmenty, ale podane są również źródła tych zapożyczeń.

Po raz pierwszy maturę w oparciu o nową podstawę programową będą zdawać w maju 2016 absolwenci techników. Prace maturalne uczniów ze zdiagnozowaną dyskalkulią będą sprawdzane centralnie w zespole egzaminatorów z udziałem specjalisty terapeuty z zakresu dyskalkulii i akalkulii.

Nowy rok szkolny to nowe wydatki, na które nie wszystkich stać. Na dofinansowanie zakupu podręczników - w ramach rządowego programu „Wyprawka szkolna” - mogą liczyć uczniowie klas III podstawówek i klas IV techników z uboższych rodzin (tam gdzie dochód nie przekracza 574 zł na osobę. Dofinansowanie otrzymają też wszystkie dzieci niepełnosprawne. Pomoc mogą otrzymać także uczniowie z rodzin nie spełniających kryterium dochodowego na podstawie decyzji dyrektora szkoły, uwzględniającej warunki ekonomiczne i społeczne.
Rodzice nie muszą obowiązkowo ubezpieczać dzieci w szkołach, także w czasie wycieczki i imprezy szkolnej organizowanych w kraju, ponieważ ubezpieczenie wypadkowe NNW jest dobrowolne dla wszystkich.

Nowości są także w przedszkolach. Pięciolatki będą uczyć się tam obowiązkowo i za darmo języka obcego. Od 1 września dziecko 4-letnie (a od 1 września 2017) również dziecko 3-letnie ma prawo do korzystania z wychowania przedszkolnego. Zapewnienie tego jest obowiązkiem gminy.

KALENDARZ ROKU SZKOLNEGO 2015/2016

  • 23-31 grudnia 2015 - zimowa przerwa świąteczna
  • 1-14 lutego 2016 - ferie zimowe w województwie opolskim
  • 24-29 marca 2016 - wiosenna przerwa świąteczna
  • 5 kwietnia 2016 - sprawdzian szóstoklasistów
  • 18, 19, 20 kwietnia 2016 - egzamin gimnazjalny
  • 29 kwietnia 2016 - zakończenie nauki w najstarszych klasach liceów ogólnokształcących i techników
  • 4-27 maja 2016 - matura
  • 24 czerwca 2016 - zakończenie roku szkolnego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska