XXII konkurs „Ze Śląskiem na ty” rozstrzygnięty

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Laureaci konkursu.
Laureaci konkursu. Paweł Stauffer
W konkursie literackim o Śląsku wzięło udział 117 autorów, aż 34 zostało laureatami.

Nagrody wręczono wczoraj podczas gali w Łubniańskim Ośrodku Kultury.

- Chcemy przez ten konkurs promować śląską kulturę, tradycję i gwarę – mówi Krystian Czech, dyrektor ŁOK i organizator konkursu. – Większość prac jest napisana po śląsku i nawiązuje do wspomnień. To są w dużej części opowieści o takim Śląsku, który przeszedł lub przechodzi do historii. Ale zdarzały się także prace dotykające spraw bieżących. W jednej z nich zderzono współczesne problemy migracyjne z ucieczkami ze Śląska przed frontem w 1945. Czy te problemy kiedyś się skończą? – zastanawiał się jej autor.

Uczestników podzielono na cztery kategorie. Prace zwycięzców czytała Dominika Gorgosz z Radia Doxa.

W najmłodszej grupie zwyciężył 7-letni Florian Gwóźdź z SP w Łubnianach. Gwarą napisał o tym, jak dawniej mleko chłopi ze wsi do mleczarni zwozili. Florek zna te zwyczaje z domu. Jego dziadek prowadził duże gospodarstwo.

Joanna Filusz z PG Zdzieszowice okazała się najlepsza wśród gimnazjalistów.
- Rozmawiałam z babcią o tym, jak się żyło dawniej i napisałam o historii naszego osiedla, czyli zidlungu w Zdzieszowicach. – O szkole, w której był kiedyś szpital, o naszych ogródkach i o czasach, gdy dzieci było o wiele więcej niż dziś.

Do wspomnień 87-letniej sąsiadki Leny odwołała się zdobywczyni III miejsca w kategorii dorosłych Anna Wierszak z Zębowic. – Myślę, że Śląsk jej młodości był piękny - mówi. – Nie było telewizji ani internetu, ale ludzi mieli czas na rozmowę, wspólne śpiewanie, tańce grę na instrumentach. Mam świadomość, że tamten świat – mniejszy niż dziś, w którym każdy wyjazd ze wsi był wydarzeniem, już nie wróci.
Jury przyznało 34 nagrody i wyróżnienia. Dla laureatów, ich opiekunów i gości śpiewała Linda Wencel z Ośrodka Kultury w Komprachcicach. Towarzyszyli jej Marek Wieczorek (akordeon) i Piotr Skrzypiec (fortepian).

- Prace pokazały, że nasz opolski Śląsk różni się od Ślaska czarnego także językowo – mówi juror, prof. Bogusław Wyderka. – Praktycznie nie było tekstów, które wykorzystywałyby proponowany obecnie zapis gwarowy. Jeśli chodzi o treść, więcej było wspomnień, opowieści biograficznych, mniej etnografii. Z ulgą przyjąłem to, że prawie nie czytaliśmy tekstów o świniobiciu.

Na konkursowym podium stanęli:
W kategorii pierwszej (klasy I-IV):
1.Florian Gwóźdź, SP Łubniany, 2. Paweł Kapica SP Sucha, 3. ex-aequo Sebastian Macioszek SP Stare Siołkowice; Łukasz Nikisz SP Łubniany;

W kategorii drugiej (klasy V-VI):
1.Łukasz Brodacki PSP Borki Wielkie, 2. Marcin Ignacy PSP Walce i Linda Smuda PSP Dobrzeń Wielki, 3. Laura Mross ZS Zimnice Wielkie, Maksymilian Nalewaja PSP Łubniany; Paulina Gricner PSP Walce;

W kategorii trzeciej (gimnazjaliści):
1.Joanna Filusz PG Zdzieszowice, 2. Patrycja Wieczorek PG Zdzieszowice, 3. Maria Hendel ZSG Izbicko;

W kategorii IV (dorośli)
1.miejsca nie przyznano, 2. Helena Knapik Nysa, Anna Wierszak, Zębowice.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska