Parter kontra poddasze

  Parter kontra poddasze

  Michał Lewandowski mlewandowski@nto.pl

  Nowa Trybuna Opolska

  Nowa Trybuna Opolska

  - Nie będę płacił za grzanie czyjegoś przedpokoju - tłumaczy Waldemar Janocha z Białej zamurowanie sąsiadom rur c.o.
  Miedziane rurki o średnicy 2 centymetrów przechodzą przez przedpokoje sześciu mieszkań w dwupiętrowej kamienicy przy ulicy Kościuszki w Białej i kończą się w trzech mieszkaniach na ostatniej kondygnacji.
  - To tak zwane piony, którymi ciepło dostarczane jest do kaloryferów w mieszkaniach - tłumaczy Roman Semerga, wiceprezes zarządzającej posesją firmy Kombud. - Stanowią część wspólną instalacji, za którą wszyscy lokatorzy płacą po równo. Instalacja jest nowa, zbudowana w ubiegłym sezonie i bardzo nowoczesna - każde mieszkanie ma swój licznik pobieranego ciepła.

  Liczniki mierzą ciepłą wodę, która trafia do każdego z dziewięciu mieszkań. Są jednak zainstalowane poza pionem. Po odjęciu od ciepła zapisanego na liczniku zbiorczym w piwnicy zostaje część wspólna, za którą wszyscy płacą solidarnie. Przynajmniej w teorii.
  - Czemu mam fundować komuś ogrzewanie przedpokoju? - denerwuje się Waldemar Janocha, lokator ostatniej kondygnacji. - Przecież ci z niższych pięter ciągną ciepło z rurek w przedpokojach, za które ja płacę.
  Roman Semerga z Kombudu przyznaje mu rację: - Pierwotnie rurki w pionach były zaizolowane otuliną z pianki, ale część lokatorów je pozdejmowała.
  - Trzech - uściśla Janocha. - Wiem, bo zrobiłem z Kombudem kontrolę w mieszkaniach. Dlatego na ostatnim zebraniu mieszkańców postanowiono, że rurki zaizolujemy watą szklaną i obudujemy ścianką z regipsu. Czy było w tej sprawie głosowanie? No, nie, po prostu poinformowaliśmy z Kombudem lokatorów, że takie wyjście będzie najlepsze.

  Ścianki zbudowano, co nie spodobało się Joannie Wityńskiej z parteru: - Wygląda to okropnie, ścianka bez sensu zakrywa róg pomieszczenia, zrobiona jest byle jak. A w ogóle kto im dał prawo budować coś w moim mieszkaniu? - psioczy. - Jeszcze kazali sobie za to płacić. Napisałam protest, że nie dam im ani grosza. A jeśli pan Janocha i inni z drugiego piętra są tak wyczuleni na sprawiedliwość, to czemu nie zamurowali sobie kawałków rurek, które sterczą z ich podłóg?
  Waldemar Janocha: - To przecież tylko kilka centymetrów. Czy dołożę się do kosztów budowy tych ścianek? A niby dlaczego? Niech płacą ci, którym je zbudowano. Ja takiej w mieszkaniu nie potrzebuję.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Warto zobaczyć

   Cyrkuśniki Kabaretu Hrabi w Teatrze Kochanowskiego

   Cyrkuśniki Kabaretu Hrabi w Teatrze Kochanowskiego

   Trwa wojewódzki finał!

   Trwa wojewódzki finał!

   Mamy bilety na koncert Macieja Maleńczuka!

   Mamy bilety na koncert Macieja Maleńczuka!

   Gry On Line - Zagraj Reklama