Ekonomia to nie wszystko

  Ekonomia to nie wszystko

  Michał Lewandowski mlewandowski@nto.pl

  Nowa Trybuna Opolska

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Opolski kurator oświaty nie zgodził się na likwidację podstawówki w Twardawie. Władze Głogówka odwołały się od tej decyzji do ministra oświaty.
  Głogówecki samorząd uważa, że sporna szkoła jest za droga: - Do jednego ucznia w Twardawie gmina dopłaca 4,7 tys. zł rocznie, podczas gdy w innych szkołach tylko od 600 do 800 zł - tłumaczy Józef Skiba, wiceburmistrz Głogówka. - Większość idzie na płace dla 16 pracowników, a w szkole uczy się zaledwie 47 dzieci.
  Pierwszą uchwałę o zamiarze likwidacji placówki Rada Miejska w Głogówku podjęła przed rokiem. Kurator Franciszek Minor powiedział wówczas "nie" i pomysł upadł. W tym roku rada ponownie podjęła kroki, by zamknąć szkołę, i ponownie weto postawił kurator.

  - Pan Minor napisał w swojej opinii, że względy ekonomiczne nie mogą być jedyną racjonalną przesłanką do likwidacji szkoły - mówi Ewa Radziwiłł, kierownik referatu oświaty Urzędu Miejskiego w Głogówku. - Stwierdził, że nierozwiązana pozostaje sprawa dojazdu części dzieci do szkoły w Biedrzychowicach, że warunki edukacji nie byłyby tam lepsze niż w Twardawie, że nieuregulowana byłaby sytuacja nauczycieli, którzy straciliby pracę.
  Władze Głogówka uważają, że kurator w każdej z wymienionych spraw się myli.
  - Wystosowaliśmy do ministra oświaty odwołanie od decyzji pana Minora, w której obalamy wszystkie jego argumenty - mówi Ewa Radziwiłł.

  - W ubiegłym roku gmina też się odwoływała, ale minister utrzymał decyzję kuratora - zauważa Małgorzata Fiertel z rady rodziców szkoły w Twardawie. - Liczymy na to, że teraz będzie podobnie.
  Wiceburmistrz Józef Skiba na spotkaniu z mieszkańcami wioski namawiał ich do zawiązania stowarzyszenia i przejęcia szkoły:

  - Szkoła niepubliczna może funkcjonować taniej, bo nie obowiązuje jej karta nauczyciela - przekonywał. - Dostaniecie pieniądze z subwencji oświatowej, a gmina dorzuci jeszcze coś od siebie.
  - Widząc upór władz w dążeniu do likwidacji naszej placówki, będziemy się musieli zastanowić nad tym stowarzyszeniem - mówi Małgorzata Fiertel. - To jednak musi być decyzja całej wsi. Chociaż nie ukrywam, że większość chciałaby, żeby szkoła była publiczna, jak do tej pory. Gmina powinna po prostu pomyśleć, jak zmniejszyć koszty jej utrzymania.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Warto zobaczyć

   Cyrkuśniki Kabaretu Hrabi w Teatrze Kochanowskiego

   Cyrkuśniki Kabaretu Hrabi w Teatrze Kochanowskiego

   Rozpoczynamy wojewódzki finał!

   Rozpoczynamy wojewódzki finał!

   Dowiedz się jaka postać stoi na strzeleckim rynku

   Dowiedz się jaka postać stoi na strzeleckim rynku

   Wybieramy Listonosza i Placówkę Pocztową Roku!

   Wybieramy Listonosza i Placówkę Pocztową Roku!

   Gry On Line - Zagraj Reklama