Najlepsi hodowcy koni rasy śląskiej zjechali do Poręby

Radosław Dimitrow
Radosław Dimitrow
W przeglądzie koni w Porębie wzięli udział hodowcy z całego kraju.
W przeglądzie koni w Porębie wzięli udział hodowcy z całego kraju. DIM
Konie rasy śląskiej, ze względu na swoją siłę i jednocześnie łagodny charakter, niegdyś były wykorzystywane do ciężkich prac w polu. Dziś są hodowane głównie do celów rekreacyjnych - jazdy pod siodłem i w zaprzęgu.

- Ślązak to koń uniwersalny, dlatego zdecydowaliśmy się na ich hodowlę - zachwala Michał Cieśla, który prowadzi własną hodowlę.

Popularność koni rasy śląskich rośnie stale już od kilkunastu lat. W ubiegłym roku na mistrzostwach świata w powożeniu zaprzęgami Polacy zdobyli tytuł mistrza i wicemistrza. W zwycięskich drużynach były właśnie konie śląskie, co wywołało prawdziwą furorę i przyczyniło się do wzrostu popularności tej rasy.

- Panuje dodatkowo przekonanie, że w okolicy Wrocławia, Opola i Katowic znajdują się najlepsze hodowle koni rasy śląskiej. Wynika to z faktu, że są one prowadzone często od wielu pokoleń - dodaje Paulina Peckiel, z Polskiego Związku Hodowców Koni.

W przeglądzie koni w Porębie wzięli udział hodowcy z całego kraju.

Tytuł czempiona zdobył ogier Argento należący do Szczęsnego Szymańskiego z Olszowej pod Strzelcami Opolskimi oraz klacz Rota należąca do Mateusza Gawlika z Dąbrowy Wronowskiej (woj. lubelskie).

Tytuły wiceczempionów zdobyli: ogier Frik, który przyjechał wraz z Dariuszem Śmiechurą z Godziszowa (woj. dolnośląskie) oraz klacz Riwiera, należąca do Sławomira Górecznego z Rudnik-Kolonii (woj. lubelskie).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska