Śląskie Beranie 2017. Tak gawędzili uczniowie w Izbicku

  Śląskie Beranie 2017. Tak gawędzili uczniowie w Izbicku

  Zdjęcie autora materiału
  Radosław Dimitrow

  Nowa Trybuna Opolska

  Gimnazjaliści z Żędowic zaskoczyli jurorów historią o kiszeniu kapusty, która zakończyła się wizytą unijnego urzędnika.
  1/33
  przejdź do galerii

  Gimnazjaliści z Żędowic zaskoczyli jurorów historią o kiszeniu kapusty, która zakończyła się wizytą unijnego urzędnika. ©DIM

  Ponad 200 uczestników wystąpiło w wojewódzkim konkursie Śląskie Beranie w Izbicku. Tegoroczne teksty były wyjątkowo aktualne i w dosadny sposób komentowały rzeczywistość.
  [podobne]
  Jeszcze kilka lat temu na scenie w Izbicku królowały opowieści o skubaniu pierza i pradawnych tradycjach na wsiach. Choć były one ciekawe, to dla współczesnej młodzieży zupełnie abstrakcyjne.

  - Tym razem uczniowie wzięli na warsztat wyjątkowo dużo historii współczesnych - zauważa Jolanta Lamm, organizator Śląskiego Berania. - Opowiadali m.in. o domowych obowiązkach, wyjazdach do pracy za granicę i Górze św. Anny. Cieszy nas to, bo te historie brzmiały bardzo autentycznie.

  Przykładowo gimnazjaliści z zespołu szkół w Żędowicach przedstawili scenkę o kiszeniu kapusty tradycyjną metodą. Wszystko szło dobrze, do momentu, gdy domownicy zaczęli ugniatać ją nogami. Wtedy do domu niespodziewanie wkroczyła unijna komisarz, która wyliczyła ile norm żywieniowych zostało w ten sposób złamanych.

  Druga grupa z Żędowic opowiedziała natomiast historię Hanki - dziewczyny z miasta, która zamieszkała u Jorgusia na wsi. Dziewczyna szybko zastosowała się do śląskich zasad, według których kobieta jest od rządzenia, a chłop - od roboty.

  Z kolei Laura Donat, uczennica ze szkoły podstawowej w Otmicach opowiadała skąd na śląskich wsiach się biorą się przezwiska i dlaczego na osobę chudą, mówi się „borołk”, a na grubszą „pampoń”.

  - Tekstu nauczyłam się szybko, bo jakieś dwa tygodnie - mówi Laura. - Na scenie czułam lekką tremę, ale na szczęście wszystko się udało.

  To był 24. już konkurs gawędziarski w Izbicku.

  [/wideo_iframe]

  « 2 »

  Czytaj także

   Komentarze (10)

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się
   Wszystkie komentarze (10) forum.nto.pl

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Warto zobaczyć

   Nauczyciel na Medal - zgłoś kandydata

   Nauczyciel na Medal - zgłoś kandydata

   Pocztowiec Roku - wyniki głosowania

   Pocztowiec Roku - wyniki głosowania

   Jak mieć prąd przez 3 miesiące za darmo?

   Jak mieć prąd przez 3 miesiące za darmo?