W nowy rok z czystą wodą

  Agnieszka Wawer-Krajewska awawer@nto.pl

  Nowa Trybuna Opolska

  Nowa Trybuna Opolska

  W tym tygodniu w kranach mieszkańców gminy Izbicko popłynie woda bez azotanów. Zakończono budowę przepompowni i rurociągów.
  Przy wjeździe od strony Otmic do Izbicka gmina wybudowała zbiornik na 400 m sześciennych wody, która będzie doprowadzana rurami z wolnego od azotanów źródła w Krośnicy. Z kolei ze zbiornika za pomocą przepompowni popłynie do domów w Izbicku, Otmicach, Ligocie Czamborowej i Suchodańcu.

  - Ogromnie się cieszę, że wreszcie będzie czysta woda - przyznaje hodowca bydła z Izbicka Krystian Niepala. - Prawdopodobnie już w przyszłym roku będzie można się starać o dopłaty unijne do produkcji mleka. Nie zostaną przyznane, gdy woda nie będzie spełniała odpowiednich norm. Mam nadzieję, że to już nie problem rolników z okolic Izbicka.
  W źródle w Izbicku, z którego do tej pory czerpano wodę, poziom azotanów przekracza znacznie dozwolone normy. Maksymalna ich ilość to pięćdziesiąt miligramów na jeden litr płynu, a jest ich o pięćdziesiąt miligramów więcej. Do wody dostają się między innymi ze ścieków, które, zamiast do oczyszczalni, wylewane są pod las lub na pola. Przenikają do niej także z nawozów sztucznych, głównie organicznych, których nie zdążą przyswoić rośliny.

  - W krośnickim źródle azotanów jest zaledwie dwa miligramy na jeden litr - mówi Dariusz Bekiersz z urzędu gminy w Izbicku. - Wynika to z tego, że na tamtych terenach są gliniaste warstwy ziemi i one, w przeciwieństwie do tego, co dzieje się w okolicach Izbicka, nie przepuszczają zanieczyszczeń.
  Budowa rurociągów, przepompowni, zbiornika na wodę, dokumentacji i nadzoru technicznego pochłonęła ponad 1 mln 260 tys. zł.
  - Ale to jeszcze nie koniec prac przy wodociągu - tłumaczy Bekiersz. - W przyszłym roku planujemy wybudowanie w Krośnicy stacji uzdatniania wody, bo choć nie ma w niej azotanów, zdarza się czasem, że badania wykazują w niej niewielkie przekroczenia dozwolonej ilości żelaza.
  Na planowaną inwestycję 825 tys. zł gmina otrzyma z funduszów Zintegrowanego Programu Rozwoju Regionalnego. Blisko czterdzieści tysięcy wykłada z własnego budżetu.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Warto zobaczyć

   Cyrkuśniki Kabaretu Hrabi w Teatrze Kochanowskiego

   Cyrkuśniki Kabaretu Hrabi w Teatrze Kochanowskiego

   Trwa wojewódzki finał!

   Trwa wojewódzki finał!

   Mamy bilety na koncert Macieja Maleńczuka!

   Mamy bilety na koncert Macieja Maleńczuka!

   Gry On Line - Zagraj Reklama