Chuligani pod oknami

  Magda Trepeta mtrepeta@nto.pl

  Nowa Trybuna Opolska

  Nowa Trybuna Opolska

  Wandale przesiadujący na przystanku autobusowym zamienili nasze życie w koszmar - żalą się państwo Berowie z Olszowej.
  Wiata przystankowa przy ul. Wiejskiej stoi tuż przy ich domu, naprzeciwko okien pokoju ich córeczek. Od posesji jest oddalona o 4 metry. Zdaniem władz gminy, jest to odległość wystarczająca. Berowie uważają jednak inaczej. Młodzież oraz lokalni amatorzy piwa zrobili sobie z przystanku miejsce spotkań.

  - Już tak dłużej nie możemy! - po pierwszych słowach Małgorzata Ber zaczyna płakać. - Nic, tylko wieczne hałasy, przekleństwa, a po paru piwach nawet rzucanie kamieniami! Ostatnio na przystanku zbili szybę.
  Andrzej Ber, mąż pani Małgorzaty, przynosi do pokoju małego pieska. Zwierzę jest kalekie, ma niedowład tylnych łap.
  - Proszę zobaczyć, jak go skatowali - pokazuje. - Tak dostał kamieniem, że ledwo z tego wyszedł. To już nie chodzi o nas, tylko dzieci szkoda. One to przeżywają najbardziej.
  Na pytanie, czy się boją przystankowych chuliganów, Agata i Danusia kiwają głowami i od razu zaczynają płakać.
  - Dzieci nie śpią po nocach. W ogóle nie siedzą u siebie w pokoju, tylko przychodzą do nas i błagają "mamusiu, pozwól nam zostać u siebie" - opowiada Małgorzata Ber. - Nawet nauczycielka w szkole zauważyła, że dzieci są niewyspane, zasypiają na lekcjach. Zwróciła Agatce uwagę, a to przecież nie jej wina. Z kolei najstarsza córka wpada w histerię, bo wkrótce zdaje maturę, a nie ma się nawet jak uczyć!

  Pan Andrzej wielokrotnie interweniował w tej sprawie - zarówno w starostwie powiatowym, które jest zarządcą drogi, jak i w urzędzie miejskim w Ujeździe, który wybrał miejsce na ustawienie wiaty. W piśmie skierowanym do rodziny Berów burmistrz Ujazdu stwierdził, że przystanek jest oddalony od granicy posesji o 4, a od domu o 9 metrów i nie widzi zasadności zmiany jego lokalizacji. Nie pomogły także interwencje u pani sołtys, która uważa, że problemu nie ma.

  - Przecież przystanek musi być w środku wsi - mówi Teresa Podolska. - Jakoś innym sąsiadom nie przeszkadza, tylko właśnie im!
  Na stwierdzenie, że wiata nie stoi pod innymi domami, tylko pod oknem Berów, sołtys się zaperza.
  - Pan Ber jest konfliktowy i dlatego tak się wykłóca - uważa. - Moim zdaniem tam żadnego problemu nie ma. Nie będę interweniować w tej sprawie, bo przystanek stoi w dobrym miejscu, a szybę wybili przyjezdni, nie miejscowi. Jakoś zawsze był u nas spokój.
  Andrzej Ful, zastępca naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego i Dróg Powiatowych, uważa, że nie ma przeciwwskazań, by zmienić lokalizację przystanku.
  - Wiata jest własnością gminy Ujazd i to ona - w porozumieniu z mieszkańcami - może podjąć taką decyzję - mówi Ful. - My, jako zarządca drogi, możemy wyznaczyć nowe miejsce. Jesteśmy otwarci na propozycje władz gminy.
  Znajdziemy nowe miejsce
  Kiedy gmina pomoże rodzinie Berów i przesunie przystanek w inne miejsce?
  Odpowiada Tadeusz Kauch, burmistrz Ujazdu:
  - Nie wiedziałem nic o tym, że cierpią dzieci. To całkowicie zmienia postać rzeczy. W swoich pismach pan Ber nic o tym nie wspomniał. Myślałem, że z czystej wygody nie chce, by wiata stała przy jego domu, a tu się okazuje, że problem jest naprawdę duży. Dziś będę w Olszowej i porozmawiam na ten temat z radą sołecką. Ustalimy, gdzie można ustawić przystanek, by nikomu nie przeszkadzał. Sprawą zajmiemy się zaraz po Nowym Roku.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Warto zobaczyć

   Nauczyciel na Medal - w piątek koniec głosowania finałowego!

   Nauczyciel na Medal - w piątek koniec głosowania finałowego!

   Sportowiec Roku 2017 - zgłoś kandydata

   Sportowiec Roku 2017 - zgłoś kandydata

   Mamy bilety na Neo-Nówkę w opolskim Okrąglaku!

   Mamy bilety na Neo-Nówkę w opolskim Okrąglaku!