Gratka dla melomanów

  Edh

  Nowa Trybuna Opolska

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Skrzypaczka Kaja Danczowska i klawesynistka Elżbieta Stefańska - te nazwiska mają przyciągnąć miłośników muzyki do Zawadzkiego, na tegoroczny festiwal "Gaude Mater Polonia. Wincenty z Kielczy in memoriam".
  Gmina Zawadzkie będzie gospodarzem trzech koncertów. Oprócz sław wystąpią tu chór mieszany z liceum ogólnokształcącego w Głubczycach i chór akademicki Politechniki Śląskiej.

  - Dwa koncerty odbędą się najpewniej w Kielczy, skąd pochodził Wincenty, a jeden w mieście - zapowiada Mariusz Stachowski, zastępca burmistrza Zawadzkiego. - Wkrótce ustalimy też imprezy, jakie odbędą się przy okazji spotkań muzycznych - dodaje. Krakowskie artystki (Danczowska i Stefańska wykładają na tamtejszej Akademii Muzycznej) przyjadą na Opolszczyznę z koncertem muzyki barokowej.

  Festiwal na Opolszczyźnie odbędzie się po raz drugi. W maju ubiegłego roku zainaugurowała go parafia w Kielczy i gmina Zawadzkie. - Proboszcz parafii, ksiądz Jan Wypiór, dotarł do źródeł, z których wynika, że historycy przychylają się do teorii, iż autor "Gaude Mater Polonia", pierwszego hymnu Piastów, pochodził z Kielczy, a nie Kielc - wspomina Mariusz Stachowski. - W maju ubiegłego roku mijała 750. rocznica wykonania "Gaude Mater Polonia". Stąd pomysł na festiwal. Mamy się kim chwalić - podkreśla. Zdaniem wiceburmistrza to dobry sposób na promocję gminy i województwa.
  Podobnie jak przed rokiem, w organizację festiwalu włączył się urząd marszałkowski.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Warto zobaczyć

   Cyrkuśniki Kabaretu Hrabi w Teatrze Kochanowskiego

   Cyrkuśniki Kabaretu Hrabi w Teatrze Kochanowskiego

   Trwa wojewódzki finał!

   Trwa wojewódzki finał!

   Mamy bilety na koncert Macieja Maleńczuka!

   Mamy bilety na koncert Macieja Maleńczuka!

   Gry On Line - Zagraj Reklama