Razem łatwiej, razem taniej

  Razem łatwiej, razem taniej

  Beata Szczerbaniewicz bszczerbaniewicz@nto.pl

  Nowa Trybuna Opolska

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Za dwa miesiące o wysłaniu karetki do chorych z powiatu krapkowickiego decydować będzie dyspozytor ze Strzelec Opolskich.
  Po trzech latach rozmów wreszcie dojdzie do uruchomienia Centrum Powiadamiania Ratunkowego, które obsługiwać będzie dwa powiaty - krapkowicki i strzelecki. Najpóźniej do końca maja pogotowie ratunkowe obu powiatów będzie miało wspólną dyspozytornię w Strzelcach Opolskich. Ale na tym nie koniec.
  Od paru tygodni dyrektorzy zakładów opieki zdrowotnej w Krapkowicach i Strzelcach prowadzą rozmowy na temat podjęcia współpracy jeszcze w innych obszarach.
  ZOZ-y chcą uzupełniać się usługami: Strzelce kierować będą pacjentów do zakładów opieki leczniczej w Krapkowicach i Górażdżach, a krapkowiczanie wożeni będą do Strzelec na specjalistyczne zabiegi chirurgiczne, których nie wykonuje się w miejscowym szpitalu. Krapkowice chcą też zarobić na wykonywaniu badań dla Strzelec w swoim laboratorium analitycznym, które, choć jest jednym z nowocześniejszych w województwie, wykorzystywane jest tylko w 30 procentach.
  - Na dniach spisane zostanie porozumienie, trwa jeszcze ustalanie szczegółów - mówi Sławomir Rowiński, wicedyrektor do spraw medycznych SPZOZ Krapkowice. - Oba ZOZ-y zachowają samodzielność i autonomię, chodzi tylko o to, by po sąsiedzku wymieniać usługi, których nie mamy, więc i tak pacjenci jeździli gdzie indziej. Teraz my damy zarobić im, oni - nam. Pacjent na tym nie straci, a wręcz zyska, bo dzięki ścisłej współpracy nie będziemy go tracić z oczu.
  Dyrektorzy zapewniają, że na wspólnej dyspozytorni chorzy też zyskają. Zespoły wyjazdowe nadal będą osobne: dla powiatu strzeleckiego w Strzelcach, dla krapkowickiego - w Krapkowicach, każdy przy swoim szpitalu. Nowy jest za to sprzęt, na który powiat krapkowicki otrzymał specjalną dotację z budżetu państwa.
  Nowy sprzęt jest już montowany, trwa jego testowanie. Aby wspólne centrum powiadamiania mogło zacząć działać, trzeba jeszcze tylko wyposażyć strzeleckie dyspozytorki w mapy powiatu krapkowickiego, przeszkolić je w topografii oraz zawrzeć nową umową z Telekomunikacją Polską, która będzie przekierowywać połączenie na numer "999" do Strzelec Opolskich.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Warto zobaczyć

   Cyrkuśniki Kabaretu Hrabi w Teatrze Kochanowskiego

   Cyrkuśniki Kabaretu Hrabi w Teatrze Kochanowskiego

   Trwa wojewódzki finał!

   Trwa wojewódzki finał!

   Mamy bilety na koncert Macieja Maleńczuka!

   Mamy bilety na koncert Macieja Maleńczuka!

   Gry On Line - Zagraj Reklama