Widzowie wybrali zabawy z bronią

Fot. Agnieszka Wawer-Krajewska
Pierwszy film obejrzało 80 osób.
Pierwszy film obejrzało 80 osób. Fot. Agnieszka Wawer-Krajewska
Ruszył klub filmowy w strzeleckim domu kultury. W piątek wyświetlono "Miasto Boga".

Co następnym razem

Co następnym razem

Komedia dokumentalna - "Zabawy z bronią" (Bowling for columbine)
Reżyseria: Michael Moore, obsada: Michael Moore, Charlton Heston, Marilyn Manson.
W tym roku film otrzymał Oscara w kategorii film dokumentalny. Był pierwszym od ponad 40 lat filmem dokumentalnym, który znalazł się w oficjalnym programie festiwalu w Cannes. Zdobył tam nagrodę jury. Otrzymał także Cezara - za najlepszy film zagraniczny oraz (jako pierwszy w historii) nagrodę od Stowarzyszenia Scenarzystów Amerykańskich.
W 1999 w trakcie strzelaniny w Columbine High School w USA zginęło 12 osób. Czy musiało dojść do tragedii? Skąd fascynacja bronią, której ofiarami są Amerykanie? Czy odpowiedź o przyczyny nasilania się przemocy leży w łatwym dostępie do broni? Czy winni są politycy? Czy za ich działaniami stoi lobby związane z przemysłem zbrojeniowym? Dla Amerykanów ten film to oskarżenie i potępienie ich kultury strachu, która, uzbrojona po zęby, biega w amoku. Źródło - internet

Miejsc na widowni DK jest dwieście. Na seans przyszło osiemdziesiąt osób. - Uważam, że jak na pierwszy raz to świetny wynik - przyznaje Andrzej Wróbel, naczelnik wydziału kultury strzeleckiego urzędu miasta. - Na razie nie mamy swojego sprzętu, ale jak pomysł klubu zdobędzie uznanie i będzie frekwencja, pomyślimy o zakupie profesjonalnych urządzeń do wyświetlania filmów DVD. Wszystko zależy od widzów.
"Miasto Boga" organizatorzy wypożyczyli z warszawskiej firmy, która ma prawo do udostępniania filmów szerokiej publiczności. Przed seansem widzowie otrzymali kartki, na których zaznaczali tytuły propozycji kolejnej projekcji. Najwięcej głosów dostał "Goodbye Lenin", niemieckiego reżysera Wolfganga Beckera, opowiadający o nostalgii za komunizmem. Ten film pokazany będzie 29 kwietnia.
- To będzie swego rodzaju ciekawostka w rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej - mówi Wróbel. - Na przełomie kwietnia i maja planujemy organizację dni związanych z tą datą. Tymczasem już 1 kwietnia widzowie obejrzą drugi z listy wybranych przez nich filmów - "Zabawy z bronią" (patrz: ramka).
KOMENTARZ

Gadułom wstęp wzbroniony

W kinie byłam, film zobaczyłam. Świetne kadry, wstrząsająca fabuła, ciekawie opowiedziana historia. Tylko... Zastanawiam się, czy oprócz ankiety z propozycjami tytułów na kolejne seanse nie powinno być ankiety pod tytułem "Jak będę się zachowywał na sali kinowej". Dla wszystkich, którzy zakreślą: będę głośno rozmawiał przez komórkę i głośno komentował film - trzeba wywiesić kartkę: Biletów brak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska