Cięli, aż wióry leciały

  Cięli, aż wióry leciały

  Edyta Hanszke ehanszke@nto.pl

  Nowa Trybuna Opolska

  Nowa Trybuna Opolska

  W sobotę w Kolonowskiem dziesięciu drwali musiało zmienić łańcuch w pile i odciąć jak najcieńszy plaster z drewnianego kloca.
  Zbigniew Zieliński z Kolonowskiego pracuje w firmie "Sokół". Drwalem jest od pięciu lat. W lesie wycina drzewa przez cały rok, też zimą. Dziennie nawet 60 - 70 sztuk.
  - Wycinamy drzewo za drzewem, a nie przechodzimy z jednego miejsca wyrębu do drugiego - zaznacza.

  Podczas zawodów panu Zbigniewowi jako jednemu z nielicznych, udało się dokonać bodaj najtrudniejszej sztuki - tak skierował spadające drzewo, że wbił nim w ziemię drewniany kołek.
  Zdaniem Bogusława Zubika z Krupskiego Młyna, przedstawiciela firmy "Izmar", który przy wyrębie pracuje od trzech lat, konkurencje tylko w części przypominają pracę drwali. Najłatwiejsze - jego zdaniem - było pocięcie drewnianego kloca na cztery części, porąbanie go siekierką na szczapy i powiązanie drutem tak, żeby wiązki nie rozpadały się.
  - To bardziej przypominało prace domowe - mówił.
  W zawodach Zubik zajął trzecie miejsce.

  Piłę - nagrodę za pierwsze miejsce - wygrał Andrzej Gołębicki z firmy "Natura i Dom". Drugi był Emil Jasiurka z tej samej firmy.
  Zawody drwali były jedną z atrakcji Dnia Lasu, imprezy zorganizowanej przez leśniczych w sobotę w Kolonowskiem. Dorośli mogli zobaczyć wystawy fotograficzną i przyrodniczo-łowiecką oraz efektowny pokaz gaszenia lasu z helikoptera. Usłyszeli także, jak grają sygnaliści z zespołu Waltornia. Atrakcją dla dzieci był deszcz cukierków z helikoptera, przejażdżki konne, plac zabaw i kiermasz z zabawkami.
  Dzień Lasu połączony był z rozgrywkami piłkarskimi oldbojów. Gośćmi weekendowego festynu byli przedstawiciele straży pożarnej, sportowcy i nauczyciele z zaprzyjaźnionych z Kolonowskiem niemieckich gmin Beilrode i Leveste.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Warto zobaczyć

   Nauczyciel na Medal - start głosowania finałowego!

   Nauczyciel na Medal - start głosowania finałowego!

   Światowy Dzień Toalet. Chroń środowisko z WiK Opole

   Światowy Dzień Toalet. Chroń środowisko z WiK Opole

   Kabaret Neo-Nówka w opolskim Okrąglaku!

   Kabaret Neo-Nówka w opolskim Okrąglaku!