Rozmalowali się

  Edyta Hanszke <a href="mailto:ehanszke@nto.pl">ehanszke@nto.pl</a>

  Nowa Trybuna Opolska

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Po zajęciach w kole plastycznym Łukasz Soroski zainteresował się malarstwem komiksowym, Agata Fijał widzi więcej barw, a Monika Lechowicz chce zdawać na studia artystyczne.
  Rozmalowali się
  Paulina Nowicka, Monika Lechowicz, Lucyna Rura, Agata Fijał, Łukasz Soroski i Jakub Hendzel to młodzi strzelczanie - uczniowie i studenci szkół plastycznych i artystycznych. Planują zostać malarzami, architektami, chcą odnawiać zabytki.
  Sztuką zainteresowała ich Maria Ulbrich, plastyczka i opiekunka koła plastycznego w strzeleckim Domu Kultury. Tutaj stawiali pierwsze kroki artystyczne, a w wakacje spotykali się na plenerach w pałacyku w Błotnicy Strzeleckiej. Weteranem tych spotkań jest Jakub, który w tym roku uczestniczył w dziesiątym, jubileuszowym plenerze. Spotkanie młodych artystów zakończyło się w ubiegłym tygodniu. Namalowali tam kilkanaście pejzaży.

  Agata Fijał, dziś studentka architektury w szkole zawodowej w Nysie, pamięta, jak na jednym z pierwszych plenerów odwzorowywała "Odlot żurawi" Chełmońskiego i "Chochoły" Wyspiańskiego. - Przez te lata wiele się zmieniło - wspomina z uśmiechem. - Dziś mam odwagę malować sama, zainspirowana naturą. Nie muszę już robić reprodukcji sławnych dzieł.
  Maria Ulbrich mówi, że to charakterystyczny objaw u nabierających pewności siebie młodych artystów, i że Agata "rozmalowała się".
  Na studia artystyczne (architektura albo renowacja zabytków) wybiera się Monika Lechowicz, od września uczennica czwartej klasy liceum plastycznego w Opolu. Łukasza Soroskiego, studenta architektury wnętrz w Zielonej Górze, najbardziej interesuje malarstwo komiksowe. - Lubię też malować postaci oniryczne, czyli śpiące. Używam syntetycznych kolorów. Pejzaż mnie nie interesuje, ale na czas pleneru chętnie do niego wróciłem - opowiada.

  W ubiegłym tygodniu dwójka kolejnych wychowanków Marii Ulbrich zdawała egzaminy na malarstwo. Wcześniej na takie studia dostała się Lucyna Rura.
  Młodzi strzelczanie ciepło wspominają zajęcia w kole plastycznym. - Wielu z nas dopiero tam odkryło, że ma talent plastyczny - mówi Lucyna. - To dzięki pani Marii - podkreśla.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Warto zobaczyć

   Cyrkuśniki Kabaretu Hrabi w Teatrze Kochanowskiego

   Cyrkuśniki Kabaretu Hrabi w Teatrze Kochanowskiego

   Rozpoczynamy wojewódzki finał!

   Rozpoczynamy wojewódzki finał!

   Dowiedz się jaka postać stoi na strzeleckim rynku

   Dowiedz się jaka postać stoi na strzeleckim rynku

   Wybieramy Listonosza i Placówkę Pocztową Roku!

   Wybieramy Listonosza i Placówkę Pocztową Roku!

   Gry On Line - Zagraj Reklama