Wielkie opolskie kroszonki pokazano przez weekendem dni dziedzictwa. Opolanie starają się o wpisanie kroszonkarstwa na listę UNESCO

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Kroszonki opolskie - jaja malowane w tradycyjny wzór. Opolanie zabiegają, żeby były znane na świecie.
Kroszonki opolskie - jaja malowane w tradycyjny wzór. Opolanie zabiegają, żeby były znane na świecie. archiwum UWMO
2-metrowe jaja ozdobione tradycyjnym wzorem przez twórczynie ludowe staną w Opolu, Gogolinie, Ozimku, Kolonowskiem i Łubnianach. To element promocji tradycji, którą Opolanie chcą wpisać na światową listę UNESCO. W sobotę będzie można spotkać się z twórczyniami w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.

W piątek w holu urzędu marszałkowskiego stanęła opolska kroszonka ozdobiona przez opolską twórczynię Agnieszkę Okos a przekazana przez Muzeum Wsi Opolskiej. To element promocji opolskiej tradycji zdobienia jaj wielkanocnych, a Opolanie zabiegają o wpisanie jej na światową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Kieruje tym Muzeum Wsi Opolskiej. Jego dyrektor Jarosław Gałęza mówił w UMWO, że kroszonka to pomnik niematerialnego dziedzictwa kulturowego Śląska Opolskiego, a przez makiety ma być on bardziej obecny w przestrzeni województwa.
Wielkie kroszonki staną w kilku miejscowościach w regionie, gdzie tradycja kroszonkarska jest kultywowana.

Ponad rok temu sam wzór opolski wraz z kroszonką i tradycją wodzenia niedźwiedzia znalazły się na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Sygnatariuszami wniosku byli m.in. twórcy ludowi i inicjatywa Opolskie Dziouchy.

Kroszonka, przekazana urzędowi marszałkowskiemu, przez najbliższe miesiące będzie stała w holu, na Ostrówku. – Docelowo stanie na skwerze przy naszych budynkach przy ulicy Hallera, gdzie mieszczą się departamenty merytoryczne urzędu, które odwiedza bardzo wiele osób – powiedział marszałek Andrzej Buła.

W sobotę w Muzeum Wsi Opolskiej w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa zaplanowano otwarcie wystawy poświęconej kroszonkarstwu (godz. 12.00) i spotkania z twórczyniami ludowymi.

W ramach tegorocznej edycji EDD zatytułowanej "Moja Droga" zaplanowano wydarzenia w ponad 40 miastach, wsiach i miejscach województwa opolskiego, głównie w weekend 12-13 września. Np. w Ujeździe z okazji wpisu na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego zwyczaju układania kwietnych dywanów na procesję Bożego Ciała zostanie zorganizowany rajd rowerowy po miejscowościach, gdzie taki zwyczaj jest kultywowany.

Jemielnica. 12,13 września - zwiedzanie z przewodnikiem pocysterskiego kompleksu klasztorno-kościelnego w Jemielnicy - g. 9.00

Europejskie Dni Dziedzictwa 2020. Co się będzie działo w woj...

od 7 lat
Wideo

Nowi ministrowie w rządzie Donalda Tuska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska