Wkrótce na ulicach Opola pojawią się elektryczne autobusy. Wiemy, którędy będą jeździć

Mateusz Majnusz
Mateusz Majnusz
Autobusy elektryczne dostarczone będą przez firmę Solaris i mają mieć co najmniej 80 miejsc w każdym pojeździe. Stacja ładowania nowych pojazdów mieścić się będzie w Szczepanowicach, przy kampusie Politechniki Opolskiej
Autobusy elektryczne dostarczone będą przez firmę Solaris i mają mieć co najmniej 80 miejsc w każdym pojeździe. Stacja ładowania nowych pojazdów mieścić się będzie w Szczepanowicach, przy kampusie Politechniki Opolskiej Mateusz Majnusz
W połowie 2022 roku na ulice Opola wyjedzie pięć autobusów elektrycznych. To będą pierwsze takie pojazdy w mieście. Wiadomo już, że stacja ładowania nowych pojazdów mieścić się będzie w Szczepanowicach, przy kampusie Politechniki Opolskiej. A pierwszą zelektryfikowaną linią będzie 25.

Na przestrzeni ostatnich lat tabor Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego w Opolu przeszedł gruntowną modernizację. Od dłuższego czasu wiadomo było też, że Opole planuje zakup autobusów elektrycznych. Autobusy elektryczne dostarczone będą przez firmę Solaris i mają mieć co najmniej 80 miejsc w każdym pojeździe.

To drugi zakup miasta od tej firmy. Poprzednio Opole kupiło 10 tradycyjnych, 12-metrowych autobusów tej marki. Był to element szerszego programu modernizacji taboru MZK, za sprawą którego w ostatnich latach w Opolu pojawiło się ponad 60 nowych autobusów, w tym pojazdów przegubowych, mających 18-metrów długości.

Pierwsze elektryki w połowie roku

Za nieco ponad 21 mln zł (z czego 14 mln zł to dofinansowanie) oprócz pojazdów wykonana ma też być infrastruktura potrzebna do ich ładowania i obsługi na terenie zajezdni Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego, a także na pętli przy ul. Prószkowskiej, gdzie pojawi się ładowarka pantografowa. W ramach tego projektu zelektryfikowana ma być linia nr 25.

- Montaż ładowarki pantografowej to jeden z elementów projektu „Elektromobilne Opole”. Będzie to pantograf odwrócony, czyli element stykowy będzie się opuszczał na dach autobusu, a nie jak np. w przypadku tramwajów, pociągów czy części autobusów, wysuwał się z dachu. To pierwsze tego typu rozwiązanie na Opolszczyźnie i wciąż jedno z niewielu w Polsce. Moc to 300 kW - wyjaśnia Adam Leszczyński, rzecznik opolskiego ratusza.

Dodatkowo zakupione będą trzy, dwustanowiskowe ładowarki, które staną w zajezdni MZK. Pierwsze autobusy elektryczne wyjadą na opolskie ulice w połowie roku. Urząd miasta zaznacza jednak, że za jakiś czas autobusy elektryczne mogą pojawić się także na kolejnych liniach opolskiego MZK.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Piknik motocyklowy w Zduńskiej Woli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska