Władze Ciska pozostawią nazwy dwóch ulic. IPN: One chwalą poprzedni ustrój

fot. Daniel Polak
fot. Daniel Polak
Chodzi o ulice 22 lipca w Cisku i Świerczewskiego w Przewozie. - Nie będziemy zmieniać tych nazw, bo mieszkający tam ludzie sobie tego nie życzą - przyznaje Jerzy Groeger, sekretarz gminy Cisek.

Pierwsza data dotyczy najważniejszego święta w PRL-u, gdy czczono w ten dzień "odrodzenie" Polski po drugiej wojnie światowej.

Z kolei Karol Świerczewski, gloryfikowany w czasach PRL-u generał, to komunista, który nie walczył o polską rację stanu. Na dodatek - zdaniem historyków - był kiepskim wojskowym.

- Nie będziemy zmieniać nazw tych ulic, bo ludzie mieszkający tam sobie tego nie życzą - przyznaje Jerzy Groeger, sekretarz gminy Cisek. - Dla nas zdanie ludzi jest w tej kwestii najważniejsze.

Mieszkańcy nie kryją radości z tego powodu.

- W IPN-ie chcieli nam zrobić tylko kłopot - mówi Teresa Październy, która mieszka przy ul. 22 Lipca w Cisku. - Trzeba by było wymieniać mnóstwo papierów. To niepotrzebne zamieszanie.

- Przez wiele lat mieszkaliśmy przy tej ulicy i nikomu to nie przeszkadzało. Po co komu teraz takie rzeczy przychodzą do głowy, żeby nowe nazwy wymyślać? - dodaje jej sąsiadka Ewa Mostkowy.

W IPN-nie nie są z tego powodu zadowoleni.

- Cóż, to był tylko apel, ale sądziliśmy, że gmina się do niego zastosuje - przyznaje Andrzej Arseniuk, rzecznik prasowy Instytutu Pamięci Narodowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska