Właśnie został rozstrzygnięty VII Konkurs na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej. Opolskie przedstawienie dostało się do finału

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
"Balladyna” w reżyserii Konrada Dworakowskiego z Opolskiego Teatru Lalki i Aktora to jedno z sześciu przedstawień, które zobaczymy podczas tegorocznych Opolskich Konfrontacji Teatralnych/Klasyka Żywa.
"Balladyna” w reżyserii Konrada Dworakowskiego z Opolskiego Teatru Lalki i Aktora to jedno z sześciu przedstawień, które zobaczymy podczas tegorocznych Opolskich Konfrontacji Teatralnych/Klasyka Żywa. Grzegorz Gajos
"Balladyna” w reżyserii Konrada Dworakowskiego z Opolskiego Teatru Lalki i Aktora to jedno z sześciu przedstawień, które zobaczymy podczas tegorocznych Opolskich Konfrontacji Teatralnych/Klasyka Żywa. To duży sukces, bo o nominację walczyło 35 przedstawień z całej Polski.

Właśnie został rozstrzygnięty VII Konkurs na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”. Oprócz opolskiego przedstawienia do finału nominowano inscenizacje klasyczne z Gdańska, Gniezna, Krakowa i Poznania.

Podczas 46.OKT zobaczymy trzy wystawienia wielkich dramatów romantycznych, inscenizację najwybitniejszego dzieła Wojciecha Bogusławskiego, sceniczną interpretację powieści Bolesława Prusa oraz oryginalne, taneczne odczytanie dzieł Witkacego.

Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie przywiezie do Opola dwa przestawienia: „Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale” (reż. Cezary Tomaszewski) oraz głośne „Dziady” (reż. Maja Kleczewska), do oglądania których tak nieskutecznie zniechęcała małopolska kurator oświaty.

Polski Teatr Tańca z Poznania pokaże „Kurkę wodną albo urojenie” (reż. Igor Gorzkowski). Zespół Teatru Fredry w Gnieźnie wystawi "Lalkę" (reż. Radosław Rychcik), a Teatr Wybrzeże w Gdańsku zaprezentuje "Lillę Wenedę" (reż. Grzegorz Wiśniewski).

To najlepsze spektakle polskiej klasyki z 2021 roku.

Do konkursu tym razem zgłoszono 35 inscenizacji dzieł klasycznych z całego kraju. W tym roku nie przyznano Nagrody Specjalnej im. Stanisława Hebanowskiego za odkrycie repertuarowe. Z uwagi na brak zgłoszeń spektakli przygotowanych na podstawie utworów Cypriana Kamila Norwida nie przyznano również nagrody specjalnej z okazji dwusetnej rocznicy urodzin poety. Kwoty przewidziane na obie nagrody (łącznie 40 000 zł) dołączone zostaną do puli nagród 46. Opolskich Konfrontacji Teatralnych / Klasyka Żywa.

W tym roku festiwal planowany jest na przełomie maja i czerwca. Finaliści na deskach Teatru Kochanowskiego powalczą o główne nagrody konkursu, m.in. za reżyserię, scenografię czy muzykę oraz o Nagrodę Główną im. Wojciecha Bogusławskiego. Laureatów wyłoni jury, w którego skład wejdą znawcy teatru i dramatu, teoretycy i praktycy.

Konkurs „Klasyka Żywa” organizowany jest przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego główny cel to zwiększenie obecności polskich tekstów klasycznych w repertuarach współczesnych teatrów oraz wzmacnianie zainteresowania nimi dzisiejszych twórców i odbiorców teatru, a także przywracanie do repertuaru wartościowych dzieł dramatu polskiego, zapomnianych lub rzadko wystawianych. Od kilku lat finał konkursu odbywa się podczas Opolskich Konfrontacji Teatralnych.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska