Wnioski o pomoc dla firm. Jakich błędów unikać? Urząd pracy w Opolu spodziewa się 6 tysięcy wniosków

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
08.02.2019. zielona gora pieniadz pieniadze waluta kasa moneta monety bilon banknot banknoty zlotowki zloty fot. mariusz kapala / gazeta lubuska / polska press
08.02.2019. zielona gora pieniadz pieniadze waluta kasa moneta monety bilon banknot banknoty zlotowki zloty fot. mariusz kapala / gazeta lubuska / polska press Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
Urząd pracy w Opolu jest zasypywany wnioskami przedsiębiorców o pomoc w związku z nieprowadzeniem lub ograniczeniem działalności z powodu epidemii koronawirusa.

Jak podaje Powiatowy Urząd Pracy w Opolu, wniosków o mikropożyczkę do 5 tysięcy, która przysługuje mikroprzedsiębiorcom i samozatrudnionym, zarejestrowano dotychczas 4,1 tysiąca, ale szacuje się, że wpłynąć mogło nawet 5 tysięcy (w przypadku dokumentacji papierowej urzędy stosują trzydniową kwarantannę).

- Dotychczas pozytywnie rozpatrzono i wypłacono 462 pożyczki na kwotę 2 mln 310 tysięcy złotych na wnioski złożone od początku kwietnia - podaje Tomasz Kwiatek, zastępca dyrektora PUP w Opolu. - To są nowe przepisy i w niektórych przypadkach przed podjęciem decyzji musieliśmy zwrócić się o interpretację i czekać na zwrotną informację - dodaje i zwraca uwagę, że części wniosków rozpatrzyć nie można z powodu błędów.

Najczęstsze błędy lub braki we wnioskach

  • niekompletna umowa dołączona do wniosku (brak załącznika o umorzeniu pożyczki)
  • niewłaściwa umowa - została zmieniona po wejściu Tarczy 2.0 w dniu 18 kwietnia br.
  • składanie więcej niż jednego wniosku przez jednego mikroprzedsiębiorcę (złożenie dwóch lub więcej wniosków przez tę samą firmę, a takich przypadków jest wiele, utrudnia proces rozpatrywania wniosków)
  • pełnomocnictwa mikroprzedsiębiorców dla biur rachunkowych powinny być rozszerzone o zawarcie umowy pożyczki
  • nieczytanie instrukcji wypełnienia wniosku umieszczonej na naszej stronie https://opole.praca.gov.pl/

400 wniosków zarejestrowano w pierwszym naborze o dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników dla mikroprzedsiębiorców, małych i średnich przedsiębiorców (trwał do 24 kwietnia). Te, które wpłynęły w ostatnich dniach ubiegłego tygodnia, czekają na rejestrację.

Kolejny nabór na ten rodzaj pomocy zostanie przeprowadzony w maju.

250 wniosków wpłynęło z kolei do opolskiego PUP o dofinansowania części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej dla przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną, niezatrudniającego pracowników, czyli samozatrudnionych, w przypadku spadku obrotów gospodarczych w następstwie wystąpienia COVID-19. W tym przypadku także nie zarejestrowano wniosków papierowych objętych kwarantanną.

Tomasz Kwiatek zwraca uwagę, by w przypadku tych wniosków wypełniać wszystkie pola, nawet te nieobowiązkowe, w szczególności: numer PESEL i nazwę ulicy powiązanej z adresem firmy.

Czwartą formą pomocy udzielaną przez PUP będzie pomoc dla organizacji pozarządowych lub podmiotu o dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz składek na ubezpieczenie społeczne. Nabór zaplanowano w maju.

W wnioskach, przyjmowanych w maju, trzeba będzie udowodnić spadek obrotów minimum 30 proc. za marzec i kwiecień.

Urząd pracy w Opolu na ten moment dysponuje na pomoc przedsiębiorcom i organizacjom pozarządowym kwotą 23 mln zł. Wicedyrektor zapowiada, że będą wnioskować o kolejne transze.

Na pytanie, ile będzie trwało rozpatrywanie tych wniosków, nie ma odpowiedzi. Wiadomo, że od 20 kwietnia - po wprowadzeniu tarczy nr 2 - wszyscy pracownicy pracują na miejscu. Wcześniej byli podzieleni na zespoły i część pracowała zdalnie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Najatrakcyjniejsze miejsca do pracy zdaniem Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska