Wojna o 1000 hektarów lasu - list do redakcji

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Mieszkańcy Kocur, Rzędowic, a także sąsiedniej Klekotnej razem z wiceburmistrzem Dobrodzienia Markiem Witkiem (na zdjęciu w środku) w urzędzie miejskim przeglądają stare mapy.
Mieszkańcy Kocur, Rzędowic, a także sąsiedniej Klekotnej razem z wiceburmistrzem Dobrodzienia Markiem Witkiem (na zdjęciu w środku) w urzędzie miejskim przeglądają stare mapy. Mirosław Dragon
List mieszkańców Kocur w związku z artykułem "Wioski kłócą się o granicę" z dnia 23 marca.

W opisanym sporze nie chodziło o przekazanie lasów na własność określonemu sołectwu, gdyż są to lasy Skarbu Państwa. W roku 2011 Urząd Gminy Dobrodzień postanowił wyznaczyć granice sołectw i określić, w obrębie którego sołectwa będzie się znajdował konkretny obszar leśny.

Ostatnie istniejące dokumenty określające granice wsi wchodzących w skład nowo utworzonej wówczas Gromady Rzędowice (wymieniona w artykule Gromada Kocury nigdy nie istniała) pochodzą z roku 1954.

Granice miejscowości nie były w okresie późniejszym aktualizowane, dlatego też dokumenty z 1954 roku mają moc dokumentów urzędowych, wydanych przez ówczesne kompetentne władze, co potwierdza radca prawny z Urzędu Gminy Dobrodzień.

Według tych dokumentów w skład nowo utworzonej w 1954 roku Gromady Rzędowice weszły między innymi trzy wioski z dokładnie określonym w dokumentach obszarem leśnym:
1.Rzędowice - 628 hektarów lasów,
2.Klekotna - 766 hektarów lasów
3.Kocury - 977 hektarów lasów.

Urząd Gminy zaproponował w zeszłym roku przyłączenie obszaru 977 hektarów lasów do sołectwa Rzędowice ( była to pierwsza propozycja ze strony Urzędu Gminy), sołectwo Kocury miałoby wtedy powierzchnię całkowitą około 460 hektarów, a sołectwo Rzędowice powierzchnię około 2240 hektarów.

Tak więc obszarem spornym stało się 977 hektarów lasów.
Sołectwo Rzędowice występowało o włączenie całego obszaru 977 hektarów lasów do ich sołectwa, a sołectwo Klekotna o włączenie części tego obszaru do ich sołectwa.

Argumentem wymienionym w artykule za tym, aby nie włączać 977 hektarów lasów do sołectwa Kocury, było to, że sołectwo Kocury powstało dopiero w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku.

Jednakże miejscowość Kocury, której powstanie datuje się na 1612 rok miała już bardzo dawno określone granice. Na najstarszych mapach z XIX wieku granice miejscowości Kocury pokrywają się dokładnie z granicami na mapach z 1954 roku.

Tak więc uwarunkowania historyczne jak i prawne są tu jednoznaczne.Sołectwo Kocury postulowało, aby wyznaczyć granice sołectw zgodnie z obowiązującymi dokumentami z 1954 r.

Ponieważ na terenie tych lasów znajdują się ważne miejsca historyczno-przyrodnicze, z którymi czują się związani mieszkańcy trzech sołectw: Rzędowic, Klekotnej i Kocur, mieszkańcy sołectwa Kocury zaproponowali dodatkowo podjęcie przez wszystkie trzy sołectwa uchwał o prawie do wspólnego dziedzictwa tych ważnych miejsc historyczno-przyrodniczych.

Ostateczna decyzja radnych Gminy Dobrodzień o pozostawieniu obszaru 977 hektarów lasu w granicach sołectwa Kocury była decyzją zgodną z zastanym stanem prawnym.

Mieszkańcy sołectwa Kocury

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska