Wojny w miniaturze

Krzysztof Stecki
42 zawodników wzięło udział w IV Konkursie Modeli Plastikowych i Kartonowych o Puchar Burmistrza Strzelec Opolskich.

Konkurs był jedną z imprez towarzyszących Dniom Ziemi Strzeleckiej. W modelarni Domu Kultury wystawiono aż 125 prac, a zawody zdobyły rangę imprezy ponadwojewódzkiej, gdyż modelarze oprócz Strzelec Opolskich reprezentowali takie miejscowości jak: Opole, Kędzierzyn- Koźle, Nysa, Gliwice, Bytom, Zabrze, Katowice, Częstochowa, Pyskowice, Ruda Śląska, Tychy, Mysłowice. Mistrzostwa były otwarte, stąd poziom modeli konkursowych był różny. Znalazło się jednak kilka takich prac, które dosłownie zapierały widzom dech w piersiach. Konkurs odbył się dzięki przychylności Urzędu Miasta i Gminy w Strzelcach Opolskich oraz licznych sponsorów.

Rywalizowano w 18 kategoriach. Widzowie wybierali także najlepszy ich zdaniem model. I tak wśród modeli plastikowych za miniaturę samolotu w skali 1/72 najwyżej oceniono Damiana Biwo z Zabrza (F-16B), w skali 1/48 Michała Michnola z Mysłowic (F-14), w skali 1/32 Piotra Kaczycę z Opola (Bf-109E). Wśród pojazdów cywilnych zwyciężyła praca Szymona Pudlika z Gliwic (Rolls-Royce Phantom). Najlepszy pojazd bojowy w skali 1/72 wykonał Wiktor Zawilski z Zabrza (Tiger), a w skali 1/35 (juniorzy) Paweł Wycisk z Bytomia (M32). Wśród seniorów oceniano pojazdy w skali 1/24 i 1/35 i tu najlepszy okazał się Grzegorz Bilski z Kędzierzyna-Koźla (PzKpfw IVD). W kolejnej kategorii - okrętów w skali 1/350 i 1/700 - zwyciężył Leon Wieczorek za swój zespół okrętów japońskich z bitwy na Morzu Koralowym.

Szczególne wrażenie na widzach robiły dioramy, czyli modele przedstawiające jakąś prawdziwą lub wymyśloną przez modelarza sytuację. W kategorii dioram kołowych pierwsze miejsce zdobył Wacław Prejsner z Gliwic za pracę zatytułowaną Chambois, Francja 1944. Natomiast Mieczysław Pietrucha z Tych za "Ostatni lot" zdobył pierwsze miejsce wśród dioram lotniczych. Była to chyba najbardziej efektowna i pracochłonna praca konkursu. Modelarz ustawił na niej kilkadziesiąt figurek żołnierzy, by pokazać przygotowania do ostatniego, bo śmiertelnego lotu niemieckiego pilota.

Wśród modeli kartonowych najlepsi byli: Bogdan Białczyk z Gliwic (Hellcat i czołg TKS), Magdalena Zielony z Bytomia (Latarnia Gąski), Piotr Koper z Bytomia (diorama "Wrzesień 39"). Rozdano także wyróżnienia dla Jerzego Sadowskiego z Gliwic, Piotra Kaszycy z Opola, Andrzeja Cholewy z Kędzierzyna-Koźla i Klubu Modelarstwa Kartonowego przy Zakładzie Karnym nr 2 w Strzelcach Opolskich, którzy pokazali swoje prace poza konkursem. Nagrodę specjalną od publiczności otrzymał strzelczanin Wiesław Jurkiewicz za model F-22 Raptor.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska