Wolontariusze będą ratować Odrę przed zanieczyszczeniem. Do sprzątania zgłosiło się 150 grup od Bohumina po Zalew Szczeciński

Krzysztof Marcinkiewicz
Krzysztof Marcinkiewicz
Akcja sprzątania Odry połączyła społeczników z całej Polski. Na zdjęciu akcja RECYKLING REJS.
Akcja sprzątania Odry połączyła społeczników z całej Polski. Na zdjęciu akcja RECYKLING REJS. Fundacja OnWater.pl
Społecznicy znad Odry chcą ratować rzekę przed zanieczyszczeniem. Do tej pory do sprzątania zgłosiło się 150 grup z Polski, Czech i Niemiec.

Inicjatorem akcji „Czysta Odra” jest Dominik Dobrowolski, podróżnik, ekolog, działający na rzecz ochrony klimatu. 3 lata temu rozpoczął kampanię „mniej plastiku”, w ramach której organizował ekologiczne wyprawy po Polsce.

- W 2020 r. wysprzątaliśmy całe polskie wybrzeże. Natomiast rok temu sprzątaliśmy góry od Bieszczad po Sudetów – opowiada Dominik Dobrowolski.

W tym roku równolegle prowadzone są dwie akcje sprzątania największych polskich rzek: Odry i Wisły.

- Było bardzo duże zainteresowanie różnych grup, z którymi współpracowałem przy innych projektach. Odezwały się szkoły, samorządy, harcerze, WOPR, czy strażacy, których łączy jedno – mieszkają nad Odrą – opowiada organizator akcji.

Teren do sprzątania jest olbrzymi i rozciąga się od leżącego w Czechach Bohumina, aż po Zalew Szczeciński. Samo sprzątanie trwać będzie od 29 kwietnia do 8 maja. Obejmie więc dwa weekendy, majówkę i kilka dni nauki szkolnej.

- Robimy to ze względu na różnorodność grup zaangażowanych w akcje. Szkoły mogą sprzątać jedynie w tygodniu, a wiele innych osób w weekendy – tłumaczy Dominik Dobrowolski.

W naszym regionie największe akcje odbędą się w sobotę, 30 kwietnia. Będą to m.n. Dobrzeń Wielki (godz. 11) czy Mikolin (godz. 9) W ciągu kilku miesięcy udało się zebrać wolontariuszy z całego dorzecza Odry. Organizatorzy zachęcają każdego chętnego do włączenia się w akcję. Żeby to zrobić, należy zgłosić się do koordynatora w poszczególny regionie. Można to zrobić mailowo lub telefonicznie.

Województwo opolskie podzielone jest pomiędzy dwa koordynujące stowarzyszenia. Od Kędzierzyna-Koźla do Opola jest to Stowarzyszenie Załóg Pływadeł "Rzeki dzielą - Odra Łączy" (adres mailowy: [email protected] lub nr telefonu 512 283 870). Od Opola w stronę województwa dolnośląskiego koordynacją zajmuje się natomiast Stowarzyszenie EKO-UNIA (mail: [email protected], nr tel. 511 032 036).

Jak podkreśla Dominik Dobrowolski, projekt ma mieć charakter długofalowy.

- Będziemy go kontynuować, ma połączyć te wszystkie miejscowości, żeby poszczególne grupy wiedziały o sobie nawzajem – tłumaczy. Ma to pozwolić przygotować kolejne ciekawe inicjatywy w następnych latach.

Chociaż sprzątanie ma charakter oddolny, to znalazł się sponsor, bank Credit Agricol, który w kwocie 50 tys zł wesprze projekt. Z tej kwoty zostaną pakiety dla poszczególnych grup, za które będzie można np. kupić worki śmieciowe, czy opłacić pizzę dla wolontariuszy.

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska