Wydział Inżynierii Produkcji i Logistyki ma nowego doktora habilitowanego. To dr hab. inż. Dominika Matuszek, specjalista od żywności

Anna Grudzka
Anna Grudzka
Dr hab. Dominika Matuszek z Politechniką Opolską związana jest od czasów studiów, gdzie uzyskała tytuł magistra inżyniera.
Dr hab. Dominika Matuszek z Politechniką Opolską związana jest od czasów studiów, gdzie uzyskała tytuł magistra inżyniera. Sławoj Dubiel
Jej habilitacja opierała się na serii publikacji opisujących wykorzystanie zjawiska fluorescencji wzbudzanej promieniami UV do oceny jednorodności mieszanin ziarnistych.

Dr hab. Dominika Matuszek tytuł zawodowy magistra inżyniera uzyskała w 2014 roku, a już trzy lata później została doktorem w dyscyplinie budowa i eksploatacja maszyn. Opiekę naukową nad doktoratem sprawował wówczas obecny rektor PO, prof. dr hab. inż. Marek Tukiendorf. Jej zainteresowania naukowe dotyczą procesów i urządzeń stosowanych w przemyśle rolno-spożywczym.

Swoje osiągnięcia naukowe prezentowała na licznych krajowych i międzynarodowych konferencjach naukowych, w których organizację niejednokrotnie była zaangażowana. W czasie pracy na uczelni realizowała współpracę B+R uczestnicząc w stażach i praktykach w zakładach branży rolno-spożywczej.

- Skupiam się szczególnie na procesie mieszania składników ziarnistych, który jest nieodłącznym i kluczowym elementem produkcji żywności i pasz – mówi dr hab. Dominika Matuszek.

Jej habilitacja opierała się na serii publikacji opisujących wykorzystanie zjawiska fluorescencji wzbudzanej promieniami UV do oceny jednorodności mieszanin ziarnistych.

Dodatkowo doktor Matuszek jest zainteresowana dietetyką kliniczną, na którym to kierunku rok temu ukończyła studia.

– Spełniam się prowadząc własną poradnię dietetyczną. Daje mi to wiele satysfakcji, a zdobyte praktyczne umiejętności wykorzystuję w pracy ze studentami na kierunku Technologia Żywności i Żywienie Człowieka – tłumaczy dr hab. Matuszek.

Kolejnym zagadnieniem, które bada, są zagrożenia występujące w produkcji żywności pod kątem jej bezpieczeństwa dla konsumenta.

- Ten aspekt naukowy zaczęłam rozwijać podczas stażu w opolskiej wytwórni pasz i staram się kontynuować do tej pory odnosząc się do branży typowo spożywczej - mówi pani doktor.

- Obecnie opracowuję i przygotowuję publikacje z badań, które prowadziłam w zeszłym roku, odnoszących się nadal do analizy procesu mieszania materiałów ziarnistych. Planuję także przygotować monografię nt. Metod oceny homogeniczności mieszanin ziarnistych. Oczywiście nieustannie prowadzę pacjentów dietetycznych – mówi.

OPOLSKIE INFO - 18.05.2018

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska