Wygrana Grupy Azoty ZAKSY Kędzierzyn-Koźle 3:2 z Indykpolem AZS Olsztyn w meczu 18. kolejki PlusLigi. Ależ były emocje!

Krzysztof Marcinkiewicz
Zdjęcie archiwalne.
Zdjęcie archiwalne. Wiktor Gumiński
Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle wygrała 3:2 z Indykpolem AZS Olsztyn w meczu 18. kolejki PlusLigi. To był mecz o „sześć punktów”.

Mecz w Kędzierzynie-Koźlu był o przysłowiowe „sześć punktów”. Zmagająca się z wieloma problemami ZAKSA zajmowała 9. miejsce w ligowej tabeli, mając przy tym zaledwie 1 punkt więcej od będących na 10. pozycji olsztynian.

Mecz z AZS-em był pierwszym w roli trenera Adama Swaczyny, który zastąpił na tym stanowisku zwolnionego kilka dni temu Tuomasa Sammelvuo. W debiucie przyszło mu zmierzyć się z wymagającym rywalem, który bieżący rok zaczął od wygranej 3:0 z Projektem Warszawa. Co prawda w ostatniej kolejce olsztynianie przegrali 0:3 z Jastrzębskim Węglem, ale potrafią każdemu napsuć krwi.

Widać to było w pierwszym secie, w którym zdominowali ZAKSĘ. Siatkarze z Kędzierzyna-Koźla nie potrafili znaleźć recepty na świetnie zagrywających zawodników AZS-u i przegrali seta do 19.

Druga partia to z kolei koncertowa gra ZAKSY, która szybko uzyskała kilka punktów przewagi. W tym secie debiut w zespole wicemistrzów Polski zaliczył nowy rozgrywający Mateusz Biernat. Kędzierzynianie wygrali tę partię do 20.

Zanim w trzecim secie siatkarze ZAKSY zorientowali się co się dzieje, przegrywali już 8:18. W końcówce pokazali mistrzowski charakter i odrobili tę niesamowitą stratę. Końcówka toczyła się na przewagi, w której to Indykpol zachował więcej nerwów i wygrał 29:27.

Czwarty set to kilkupunktowa przewaga ZAKSY, która w pewnym momencie prowadziła już 19:15. Wtedy to goście wykazali się ambicją i doprowadzili do remisu po 20. W nerwowej końcówce kędzierzynianie wygrali 25:23.

W tie-breaku ZAKSA wyszła na kilka punktów przewagi, jednak w końcówce goście odrobili stratę. Od stanu 10:10 wicemistrzowie Polski wrzucili wyższy bieg i wygrali partię do 13.

MVP meczu został Łukasz Kaczmarek.

Po wygranej ZAKSA wskoczyła na 8. miejsce w tabeli z 26 punktami na koncie. Punkt mniej ma zajmująca 9. pozycję PSG Stal Nysa.

Teraz wicemistrzowie Polski rozegrają pierwszy mecz barażowy Ligi Mistrzów z Halkbankiem Ankara. Mecz odbędzie się 31 stycznia o 20.30 na hali Azoty.

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Indykpol AZS Olsztyn 3:2 (19:25, 25:20, 27:29, 25:23, 15:13)
ZAKSA: Kaczmarek (29), Janusz (4), Bednorz (20), Takvam (7), Smith (11), Chitigoi (9), Soji (libero) oraz Kluth (1), Biernat, Banach
AZS: Souza (28), Karlitzek (23), Jakubiszak (4), Sapiński (7), Szerszeń (14), Tuaniga (1), Hawryluk (libero) oraz Jankiewicz, Siwczyk, Armoa (5), Majchrzak

Ważna zmiana na Euro 2024! Ukłon w stronę sędziów?