Wyjątkowy projekt MŚO i GSW. Zgłaszajcie legendy, mity i rekwizyty z Opola!

Anna Konopka
Anna Konopka
Dr Joanna Filipczyk z muzeum prezentuje unikatowe wydania miesięcznika „Odra”. Te i podobne pamiątki trafią na wystawę.
Dr Joanna Filipczyk z muzeum prezentuje unikatowe wydania miesięcznika „Odra”. Te i podobne pamiątki trafią na wystawę. Anna Konopka
Projekt „Miejska legenda – REkonstrukcja/DEkonstrukcja” ma pokazać pamiątki oraz mity i stereotypy dotyczące Opola. Wszystko zobaczyć będzie można na podwójnej wystawie - w Galerii Sztuki Współczesnej i Muzeum Śląska Opolskiego.

Muzeum Śląska Opolskiego i Galeria Sztuki Współczesnej połączyły siły aby pokazać opolanom jak przez dekady zmieniło się ich miasto. Pokłosiem projektu „Miejska legenda–REkonstrukcja/DEkonstrukcja” będą dwie wystawy (17 lutego).

Co na nie trafi? W GSW tematem ekspozycji będą najciekawsze mity, legendy i stereotypy, a także artyści związani z Opolem. Natomiast muzealnicy skupią się na analizie wydarzeń ważnych dla rozwoju kulturalnego miasta przełomu lat 50. i 60. XX wieku.

- Zachęcamy mieszkańców do udostępniania zdjęć z okresu Papa Musioła, czyli okresu, który uchodzi za czas prężny i perspektywniczny dla Opola - mówi dr Joanna Filipczyk z MŚO, kuratorka jednej z wystaw.

- Chcemy przypomnieć klimat tego trochę legendarnego już Opola, pokazać jak wglądało od strony kultury wizualnej. Miasto było już odbudowane po wojnie i stało przed nowym życiem, choć było pięć razy mniejsze niż dziś. Mieliśmy rozmaite związki twórcze, neony czy skwery.

Organizatorzy zachęcają opolan do wspólnej dyskusji i dzielenia się pamiątkami i wspomnieniami m.in. przez grupę na Facebooku (Miejska Legenda - REkonstrukcja/ DEkonstrukcja).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska