Wypadanie włosów – przyczyny i szampony przeciw wypadaniu włosów

.
Wypadanie włosów to zmora wielu osób, zwłaszcza starszych. Na wypadanie włosów skarżą się przeważnie panowie, ale również kobiety marzą o większej objętości. Być może u facetów jest to bardziej widoczne ze względu na krótką długość włosów i naturalne łysienie, ale pomyśl, jak często wychodząc spod prysznica susząc włosy ręcznikiem zbierałaś kępkę włosów, które ci wypadły? Albo ile razy musisz oczyszczać szczotkę z długich zapętlonych włosów i ile razy twój facet skarży się, że w łazience jest pełno włosów i nawet codzienne odkurzanie nie pomaga? Istnieją różne przyczyny wypadania włosów. Od przyczyn zależy też sposób ich leczenia. Gdy zauważysz u siebie nadmierne wypadanie włosów, pierwszym krokiem powinno być udanie się do lekarza w celu postawienia diagnozy. Możliwe, że lekarz skieruje na badania hormonalne lub każe zbadać niedobory witamin i innych substancji potrzebnych włosom.

Wypadanie włosów – przyczyny
Wypadanie włosów może wiązać się ze zmianami hormonalnymi, przyjmowaniem pewnych leków oraz może występować na skutek złej pielęgnacji włosów, czyli używania kosmetyków zbyt drażniących. Przekrój przez przyczyny wypadania włosów obejmuje też ciążę, menopauzę a także infekcje i choroby ogólnoustrojowe oraz choroby skóry głowy. Najczęstsze przyczyny wypadania włosów to:
•Częste noszenie fryzury obciążającej cebulki włosów czyli np. ścisły koński ogon, która prowadzi do zanikania mieszków włosowych,
•Kosmetyki o drażniącym charakterze, do których zaliczamy przede wszystkim farby do włosów, trwałe ondulacje i syntetyczne szampony mocno perfumowane,
•Stosowanie dodatków do włosów które mechanicznie niszczą włosy – gumki, spinki, wsuwki oraz tapirowanie. Nie należy zatem rozczesywać włosów na siłę,
•Wysoka temperatura spowodowana używaniem suszarki do włosów, lokówki i prostownicy, działająca nad wyraz degenerująco na włosy gdy sprzęty te używane są bez zabezpieczenia czyli bez sprayu chroniącego przed ciepłem.
•Zatrucie toksynami – gdy w organizmie nagromadzi się zbyt wiele pierwiastków ciężkich np. rtęci i ołowiu, wówczas organizm reaguje obronnie poprzez wypadanie włosów.
•Palenie tytoniu – dym papierosowy działa jak toksyny od wewnątrz a od zewnątrz matowi włosy,
•Stres – to reakcja na silne emocje, która wiąże się z wydzielaniem hormonów, a w efekcie powoduje łysienie. Nadnercza produkują duże ilości androgenów, co zaburza działanie cebulek włosów.
•Chemioterapia – można podciągnąć ja pod niszczące działanie pewnych leków. Nie każda chemioterapia wiąże się z wypadaniem włosów, a ponadto zjawisko to zależy od odporności, wieku i stanu psychicznego pacjenta.
•Choroby zakaźne – przykładem jest kiła, która powoduje utratę włosów,
•Choroby ogólnoustrojowe – utrata włosów z powodu chorób ogólnoustrojowych – przykładem jest nadczynność i niedoczynność tarczycy.

Dieta a wypadanie włosów
Nierzadko włosy wypadają jakby nie wiadomo z jakiego powodu. Wypadanie włosów może być efektem złego odżywiania. Żywiąc się niezdrowym, śmieciowym jedzeniem nie patrzymy dalekosiężnie. Skutki mogą nie być zauważalne natychmiastowo. Jednak niedobory wartości odżywczych dają się we znaki po pewnym czasie, kiedy zasoby organizmu nie są już w stanie zaopatrzyć go na tyle, aby utrzymać go w dobrej kondycji. Organizm musi codziennie otrzymywać odpowiadającą mu porcję białka, węglowodanów i tłuszczów. Oprócz tego musi być zaopatrywany w niezbędne składniki odżywcze, takie jak: biotyn, witamina A, witamina E, żelazo i wapń. Łysienie w przypadku złej diety głównie obraca się wokół niedoboru żelaza. Żelazo występuje w zmniejszonych ilościach podczas menstruacji. Niestety ciężko zdiagnozować łysienie jako efekt niedoboru żelaza, ponieważ ma ono charakter plackowaty. Chory powinien wiedzieć, ze coś jest nie tak z jego dietą, gdy zaczyna być blady, osłabiony i gdy zaczyna brakować mu energii.

Pory roku a wypadanie włosów
Wypadanie włosów w poszczególnych porach roku wiąże się z pogodą i stopniem nasłonecznienia. Latem włosy narażone są na działanie soli morskiej, która wysusza włosy, promieniowanie UV wnikające w strukturę włosów, wiatr i piasek, które powodują mechaniczne uszkodzenia włosów, wysoką temperaturę i wodę morską, które przesuszają włosy oraz inne czynniki zaburzające głównie system nawilżający włosów. Latem włosy staja się łamliwe, końcówki rozdwajają się i stają się sztywne i twarde, a przez to mniej elastyczne.
Z kolei jesienią i zimą włosy są przesuszone i sztywne i mają tendencję do wypadania ze względu na warunki atmosferyczne charakteryzujące się porwistymi wiatrami i wilgotnością lub wręcz przeciwnie – mrozem i niską temperaturą. Ponadto noszenie czapki osłabia cebulki, ponieważ włosy elektryzują się i bardzo szybko niszczą poprzez ocieranie się o kurtki czy szaliki.


Jak chronić włosy?

Latem zabezpieczaj włosy przed słońcem i słoną wodą. Ochraniaj je kapeluszem lub czapką oraz używaj mgiełki do włosów chroniące przed promieniami słonecznymi. Wracając z basenu lub plaży bezwzględnie należy umyć włosy, oczyszczając je z soli i piasku.
Jesienią i zimą należy chronić włosy tłustymi odżywkami lub serum na końcówki. Warto też połykać witaminę A + E, która działa zbawiennie na włosy, skórę i paznokcie.

Skuteczny szampon na wypadanie włosów
Skuteczny szampon przeciw wypadaniu włosów, który zaradzi na problem jakim jest wypadanie włosów przede wszystkim powinien być naturalny, czyli nie zawierać parabenów i SLSów. Nie musi się on idealnie pienić, aby oczyszczać i chronić włosy dostatecznie dobrze. Szczególnie polecane są szampony ziołowe. Są one bezpieczne dla skóry i nie obciążają włosów. Pożądany kosmetyk do pielęgnacji włosów powinien w składzie zawierać oleje pielęgnujące, np.: olej migdałowy, kokosowy czy olej z pestek winogron. Ponadto dobrze gdy ma witaminy A i E, które swoje działanie rozpoczną miejscowo. Dobry szampon ochronny powinien posiadać również ceramidy i silikony, które stworzą ochronny film na powierzchni włosów, wygładzą je i zapobiegną zniszczeniom mechanicznym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska